BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Drodzy miłośnicy spacerów „PTTiK Berlin”!

„PTTiK Berlin“ zaprasza w grudniu na bożonarodzeniowy jarmark
przy pałacu Charlottenburg.

Spotykamy się w sobotę, tj. 10.12.2022 o godz. 12:00 na rogu Spandauer Damm i Schloßstraße naprzeciwko pałacu.

Okres Bożego Narodzenia bez jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie jest nie do pomyślenia. Wraz z pierwszą niedzielą adwentową ożywają one we wszystkich dzielnicach. Tworzą swoiste nastroje, często z różnych epok. Dają możliwość znalezienia świątecznych podarunków, przygotowania się do Wielkiej Nocy i podziwiania artystycznych szopek. Zarówno mieszkańcy Berlina, jak i turyści odwiedzają je chętnie i delektują się aurą świąteczną, grzanym winem z goździkami, smakowicie pachnącymi piernikami oraz dźwiękami świątecznych orkiestr i śpiewem bożonarodzeniowych chórów.

Pierwsze wzmianki na temat jarmarków bożonarodzeniowych zawarte są w Księdze Miasta i pochodzą z 1530 roku. Jest tam mowa o straganach stanowiących pierwowzór dzisiejszych jarmarków, które rozkładało się od 11 grudnia do 6 stycznia na terenie byłego starego Berlina, czyli pomiędzy Petriplatz a Poststraße i Heiligegeiststraße oraz wzdłuż ulic Getraudenstraße, Köllnischer Fischenmarkt, Mühlendamm, Molkenmarkt. Natomiast od 1750 roku centralny punkt jarmarków przeniesiono na ulicę Breite Straße, a później na Lustgarten. W owym czasie sprzedawano ciasta miodowe i różne wypieki w syropach, a z czasem oprócz tego zaczęto sprzedawać także świece woskowe i zabawki na choinkę. Dzisiaj stragany jarmarków bożonarodzeniowych oferują prawie wszystko, czego można zapragnąć.

W tym roku zamierzamy odwiedzić uroczy jarmark bożonarodzeniowy przy pałacu Charlottenburg, ponieważ już od następnego roku jarmark ten nie będzie organizowany. W imieniu  „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

„PTTiK Berlin” życzy wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w  Nowym Roku 2022 zdrowia, szczęścia
i wszelkiej pomyślności oraz wielu wspólnych spacerów i wędrówek.

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Grudzień  2022
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: