BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Drodzy miłośnicy spacerów„PTTiK Berlin”!

„PTTiK Berlin” zaprasza w październiku na spacer po Mierendorff – Insel w Charlottenburg.

Spotykamy się w sobotę 15.10.2022 o godz. 11:00 przy Schlossbrücke.

Wyspa Mierendorf znajduje się w dzielnicy Charlottenburg – Wilmersdorf i otoczona jest od południowo-zachodniej strony wodami Sprewy, od północy kanałem Westhafenkanal, natomiast od zachodniej kanałem Charlottenburger Verbindungskanal. Jej centralnym punktem jest były plac Gustav-Adolf-Platz, który od 1950 roku  nazywa się Mierendorfplatz.

Wyspa ta została nazwana po II wojnie światowej „Wyspą Mie-rendorff” ku pamięci Carla Mierendorf, wojownika ruchu oporu i zatwardziałego przeciwnika NSDAP i Josefa Goebbelsa, a wcześniej nazywała się Kalowswerder, Kasicher Werder lub Kahls-Werder. Już w 1375 roku została wymieniona w Księdze Miasta przez Cesarza Karla IV, który informował, ze wyspa Kalowswerder będzie zarządzana przez siostry zakonne z zakonu Spandau.

Powierzchnia wyspy wynosi zaledwie 171, 316 ha, a zamieszkuje ją ok. 15 000 mieszkańców. Jest ona połączona z siecią U-banu i S-banu (m.in. Jungfernheide), dzięki czemu mieszkańcy wyspy mogą bez problemu docierać do centrum Berlina. Życie na wyspie przypomina życie małego miasteczka pełnego zieleni i ogrodów, wypełnionego publicznymi instytucjami, budynkami mieszkalnymi oraz zakładami rzemieślniczymi i usługowymi. Na wyspie tej znaj-duje się wiele ciekawych zakątków i historycznych budowli, którym warto się przyjrzeć. Spróbujmy więc wspólnie podczas tego spaceru odkryć te zakątki.

W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elzbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie. Propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia.

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

 

Gnesener Strasse w Berlinie i polskie Gniezno

Tak się złożyło, że historia polskiego miasta Gniezno związała się także z historią Berlina nie tylko poprzez nazwę ulicy w Berlinie Prenzlau. Otóż w głównym portalu Friedrichswerdersche Kirche, położonego w berlińskiej dzielnicy Mitte znajdują się przepiękne medaliony przypisywane Karłowi Schinklowi. Ow architekt niemiecki nie zapomniał także o mieście Gniezno, by i w tym miejscu, w kościele poewangelickim, także dawnym wojskowym, stworzyć drzwi z medalionami, identyczne jak te z Berlina. Szkoda tylko, że turyści z Polski i Niemiec nie zwracają uwagi na takie piękne zabytki! Brak jest także szerszego opracowania drzwi Karła Schinkla zarówno tych z Berlina, jak i z Gniezna, co warto by opisać nieco szerzej.

Kazimierz Taczanowski


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Październik  2022
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: