BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na wrzesień 2018 zaplanowaliśmy:

Klub PTTK BERLIN zaprasza we wrześniu na spacer po Glienicke Park.

Spotykamy się w niedzielę, 23.09.2018 o godz. 11:00 na przystanku autobusowym 316 (kierunek Glienicke Brücke), przy S – Wannsee. Park Klein–Glienicke nazywany potocznie Glienicker Park rozciąga sie na obszarze 116 ha dokładnie po przeciwnej stronie znanego już nam Parku Babelsberg w południowozachodniej części Berlina w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Ten otwarty dla społeczeństwa park o długiej i ciekawej historii w stylu angielskiego parku krajobrazowego jest częścią Potsdamer Kulturlandschaft i światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (Welterbes Schlösser und Parks von Potsdam und Berlin). Tu należy jednak zaznaczyć, że park ten podzielony został na dwie części pod koniec XVIII wieku, czyli od momentu wybudowania drogi łączącej Berlin z Poczdamem. Przyszły kanclerz, książę Karl August von Hardenberg przejął tę posiadłość wraz z majątkiem w 1814 roku. Na jego zlecenie Joseph Peter Lennè stworzył uroczy i romantyczny park krajobrazowy wraz z tarasami wykorzystując liczne pagórki, wzniesienia i naturalny spadek terenu w kierunku rozlewiska Haweli. Natomiast od 1824 roku zawładnął tą posiadłością książę Karl von Preußen, zakochany w antyku. Nadał on parkowi całkowicie inny charakter, oczywiscie dzięki znanym architektom, Karlowi Friedrich Schinkel i Ludwikowi Persius. Wtedy zbudowany został pałac – Schloss Glienicke oraz wiele innych ciekawych budowli, także romantyczne fontanny, mostki i stawy. Krótko mówiąc w owym czasie park ten należał do jednych z najpiękniejszych w Europie. Druga wojna światowa i podział Niemiec przyczyniły się do jego całkowitego zubożenia. Tak właściwie to dzięki zbliżającej się 200 rocznicy istnienia Parku Glinicke rozpoczęto jego odrestaurowywanie. Rocznica ta obchodzona była bardzo uroczyście w 2016 roku. Podczas naszego spaceru będziemy mogli zobaczyć, czy park ten również dzisiaj konkuruje z najpiękniejszymi parkami europejskimi. Na spacer zaprasza w imieniu klubu PTTK BERLIN Elzbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elzbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im.Wojciecha Korfantego serdecznie zaprasza na: Spacer po Sanssouci.

Po śmierci Fryderyka II w roku 1786 przez długie lata nie budowano nowych obiektów w kompleksie pałacowo-ogrodowym Sanssouci. Dawna pomarańczarnia została w latach 1771/1774 przebudowana na reprezentacyjne pomieszczenia dla gości króla tzw. Neue Kammer. Drzewa pomarańczowe i inne egzotyczne rośliny z otoczenia letniej rezydencji władcy były umieszczane na okres zimowy w pomieszczeniach zastępczych w pobliżu. W roku 1825 roku rozpoczęła się druga faza rozbudowy kompleksu, w której wykorzystano plany następcy tronu – poźniejszego króla Fryderyka Wilhelma IV oraz idee Petera Józefa Lenne ogrodnika królewskiego dotyczące całości krajobrazu Potsdamu. W tym celu dokupiono wybrane tereny otaczające kompleks ogrodowo-pałacowy Sanssouci i na nich realizowano systematycznie zaplanowane przedsięwzięcia. Jednym z nich była budowa Pomarańczarni w ramach rozbudowy i zabezpieczenia egzotycznych roślin parku. Oranżeria miała być nie tylko uzupełnieniem brakujących pomieszczeń ogrodniczych lecz także reprezentacyjnym obiektem dla potrzeb króla. Pomarańczarnia wybudowana została w stylu (włoski renesans) obiektów architektonicznych, które widział Fryderyk Wilhelm IV w trakcie swoich licznych podróży do Włoch. Budowę rozpoczęto wiosną 1852 i już jesienią tego roku możliwe było zabezpieczenie egzotycznych roślin na okres zimowy w zachodniej części obiektu. Jest to największy (300 m długości ) i jako ostatni zbudowany obiekt w Sanssouci. Przy budowie brali udział czołowi architekci z tego okresu: Stüller, Hesse i von Arnim. Zakończenie całości było możliwe dopiero po śmierci króla (1861r.) Marzenia i plany Fryderyka Wilhelma IV zrealizował do końca jego brat i następca Wilhelm I. Licząc wszystkie prace wykończeniowe wnętrz i tarasów, czynności trwały do 1870 roku. Środkowa część zabudowań z dwoma wieżami widokowymi wykorzystana była jako pomieszczenia królewskie z galerią kopii obrazów Raffaela, których kolekcjonerem był Fryderyk Wilhelm IV. Wśród pomieszczeń króla były zaplanowane i wykonane pokoje gościnne dla siostry Fryderyka Wilhelma IV i jej męża Cara Wszechrosji Mikolaja I. Obydwa skrzydła stanowią pomieszczenia cieplarniane na okres zimowy. Powierzchnie tarasowe zamykają z obu stron wille w stylu florentynskim. Wzdłuż pomieszczeń pomarańczarni umieszczonych jest szereg rzeźb będących alegoriami: pór roku, miesięcy i zamiłowań monarchy. Przed wejściem do środkowej części obiektu stoi rzeźba Fryderyka Wilhelma IV. W tym roku otwarte jest dla zwiedzających wejście na wieżę widokową, z której widać przepiękną panoramę Sanssouci.

Wejście na wieżę widokową kosztuje 3 Euro od osoby. Zapraszamy w dniu 08.09.18 na spacer po Sanssouci z pomarańczarnią. Spotkanie grupy 08.09.18 na dworcu Potsdam Hbf. przy informacji o godz. 11.00 Przypominamy, że w Potsdamie obowiązuje strefa C BVG.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Wrzesień  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

°C
odczuwalne °C
Możliwe opady deszczu

Dzisiaj:
°C / 12°C
jutro niedziela poniedziałek
18° / 9° 16° / 8° 14° / 6°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: