BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na lipiec 2019 zaplanowaliśmy:

„PTTiK BERLIN“ zaprasza w lipcu na wycieczkę rowerową wzdłuż Haweli do Sa-crow / Heilandskirche.

Spotykamy się 28 lipca (niedziela) w dwóch miejscach do wyboru, tzn. o godz. 10:00 przy U-7 Zitadelle (dłuższa trasa) lub o godz.10:45 na przystani F10, znajdującej się  na przeciwko dworca S – Wannsee, skąd odpływamy o godz 11:00 razem z rowerami ferą BVG na Alt Kladow. Tu łączymy się z drugą grupą rowerzystów i razem jedziemy do pałacu Sacrow i Heilandkirche, objeżdżamy także jeziorko Sacrow o kryształowej wodzie. Przy dobrej pogodzie planujemy nad jeziorem grilla i pluskanie się w wodzie… Ogród Sacrow wraz z dworkiem i Heilandkirche znaj-duje się nad rozlewiskiem Haweli dokładnie naprzeciwko Glienicke Brücke i Nowego Ogrodu, obejmuje obszar 26,3 ha. Dopełnia on ciąg parków wokół jeziora Jungfernsee. Tereny te należą dzisiaj do Poczdamu, natomiast w latach 1961 – 1989 przebiegał środkiem tego parku mur i strefa śmierci, a wieża dzwonów stanowiła wtedy część tego muru. Pierwsza pisemna wzmianka o Sacrow pochodzi z XIV wieku. Wtedy to znajdował się na tym terenie zamek rycerski, który w roku 1764 zakupił szwedzki lejtnant von der Hordt, pełniący w tym czasie funkcję komendanta Spandauer Zitadelle. To on przebudował w 1773 roku ten rycerski zamek na barokowy dworek, który na przestrzeni wielu pokoleń zmieniał często swoich właścicieli i tym samym swoje prze-znaczenie. Tereny te wraz z dworkiem nabrały ogromnego znaczenia i rozgłosu dopiero wtedy, kiedy Fryderyk Wilhelm IV zakupił Sacrow, czyli zaraz po wstąpieniu na tron w 1840 roku. Król był zauroczony tą okolicą, która przypominała mu ukochaną Italie, postanowił więc wykorzystać jej idylliczny charakter i jeszcze bardziej upiększyć krajobrazy roztaczające się wokół Poczdamu. W tym celu zlecił swojemu architektowi, Ludwikowi Persiusowi, aby według własnoręcznie wykonanych szkiców przebudował istniejący już tam od dawna stary, wiejski kościółek na Heilandskirche, czyli bazylikę we wczesnochrześcijańskim, włoskim stylu, oraz wybudowanie odrębnej wieży dzwonów tzw. Campanili. Natomiast Peterowi Jozefowi Lenné zlecił utworzenie parku. Przy kształtowaniu tego parku Lenné wkomponował na osi widokowej sąsiadujące pałace, na Pawiej Wyspie, Glienicke, Babelsberg i Cecilienhof. Od 2002 roku pałac Sacrow wykorzystywany jest w okresie letnim, jako salon wystawowy. W imieniu PTTiK Berlin na spacer na rowerach zaprasza Basia Muschol, Marzena Banachowicz i Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im.W.Korfantego serdecznie zaprasza na spacer, którego motto brzmi – „W pełni lata”.

Jezioro „Flughafensee” i otaczający  las będą celem naszego spaceru, które są położone w dzielnicy Tegel. Jezioro powstało  w latach 1953–1978, w wyniku wydobycia piasku i żwiru, które  były głównie wykorzystywane do budowy „Märkisches Viertel”. To jest sztuczny zbiornik o głębokości 38 metrów i powierzchni 30 hektarów. Dawne, mniejsze żwirowiska – obok jeziora- tworzą dwa mniejsze stawy, zwane basenem środkowym i północnym. W ciągu ostatnich 40 lat  ten akwen przeobraził się w raj przyrody z obszarami odosobnienia dla wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin,  tworząc zamknięty rezerwat. Gatunki zwierząt, które dobrze się rozwijają w wodach, bagnach, suchych murawach i strefach leśnych rezerwatu, to dzięcioł czarny i płowy, żaba stawowa i zaskroniec, perkozek i bąk. Widziano też bobra. Jesienią/zimą 2006 r. przeprowadzono szeroko zakrojone prace konserwatorskie w rezerwacie ptaków (na południowy zachód od jeziora) oraz w obszarze sąsiedniego brzegu, dzięki czemu ptaki i inne zwierzęta mają tam lepsze warunki do życia. Przede wszystkim usunięto nadmiar roślinności. Na pięknych ścieżkach wzdłuż jeziora można cieszyć się przyrodą podczas spaceru.  Na północ od jeziora jest szeroka piaszczysta plaża, która zachęca do opalania się i relaksu. Wędkarze cieszą się również wodami bogatymi w ryby. Woda w jeziorze lotniska jest regularnie sprawdzana pod względem jakości, więc nie ma  obaw z kąpielą w jeziorze. Napływ  wody do jeziora odbywa się przez kanał Schwarzer Graben, który za-silany jest przez  wody powierzchniowe części ulic Reinickendorferstrasse. Zanim woda wpłynie do jeziora lotniska, mija zbiornik osadniczy – zwanym także „Vorsee”. Basen  ten  filtruje napływającą wodę. W 1986 r. Flughafensee otrzymało system wentylacji dla do-datkowej poprawy czystości wody. Ponadto jezioro „przy lotnisku” zasilane jest uprzed-nio oczyszczoną wodą z  systemu odwadniającego lotniska. Prosimy o zabranie plażo-wych strojów, (można „bez”, obok jest plaża FKK), coś do siedzenia i leżenia, prowiant i napoje we własnym zakresie.

Spotykamy się na stacji metra U-Bhf. Otisstrasse/linia nr 6/ w sobotę 20 lipca o godz.11.00. Jednocześnie informujemy, że spacer w miesiącu sierpniu ze względu na „kanikułę” nie odbędzie się. Zapraszamy wszystkich miłośników natury i turystyki pieszej na jesienny spacer we wrześniu.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Październik  2019
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: