BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Drodzy miłośnicy spacerów „PTTiK Berlin”,

„PTTiK BERLIN” zaprasza w kwietniu na spacer po Parku Tiergarten.

Spotykamy się w sobotę, tj. 24.04.2021 o godz. 11:00 przy Bramie Brandenburskiej.

Tiergarten należy do najstarszych ogrodów w Berlinie, a powstał w pierwszej połowie XVI wieku na terenach gęsto porośniętych lasami. W owym czasie tereny te należały do majątku Księcia Joachima I, a później do Księcia Joachima II. Obaj używali go do polowań na zwierzęta, które wcześniej były tam wypuszczane. Wielkiemu Księciu (1628-88) służył on również jeszcze do polowań, ale już za jego czasów zaczęły powstawać pierwsze aleje. Wraz z budową zamku królewskiego i zamku Charlottenburg, a dokładnie za czasów Fryderyka I (1688-1713) park zmienił nieco swoje oblicze dzięki tworzonym alejom, które pełniły wtedy rolę promenad. W tym też czasie ogród ogrodzono i stał się on wówczas miejscem jedynie dla odpoczynku i spacerów.

Tak naprawdę, to dopiero Fryderyk II zwany Wielkim (1740-1786) wraz ze swoim głównym architektem Knobelsdorfem uczynił z Tiergartenu prawdziwe dzieło sztuki. Do dzisiaj zachowała się forma, wtedy ukształtowanego ogrodu. Wokół Großer Stern stworzono podwójne aleje udekorowane figurami, które Berlińczycy nazywali „kukłami”. W 7-etapach udało się Lenné przeobrazić ogród w latach 1833-40 w jasne, pełne światła przestrzenie wypełnione łąkami i ozdobnymi elementami. Powstawały wtedy otwarte „zielone salony” i „gabinety”, wydzielone żywopłotami i drzewami, przyozdobione rzeźbami, wazami, fontannami, klombami i ławami do siedzenia.

Z końcem wieku XVIII Tiergarten przejął rolę Parku Centralnego. Z czasem dołączono do niego Plac Królewski, Sieger Säule (1873), zamek Bellevue i kolejną wyspę Rousseau. Po drugiej wojnie światowej Tiergarten wiele stracił na swojej świetności i różnorodności, lecz w ramach planu odbudowy oraz z okazji jubileuszu, 750 lat Berlina poczyniono bardzo wiele, o czym przekonamy się podczas naszego spaceru. Na spacer zaprasza w imieniu „PTTiK BERLIN” Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Do zobaczenia na spacerze!

ŻYCZYMY ZDROWYCH, SPOKOJNYCH I RADOSNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH!

Przewodnicząca „PTTiK Berlin” Elżbieta Potępska.

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. W. Korfantego zaprasza serdecznie na:

1. Początek sezonu w Potsdamie.

Do okresu Pandemii COVID co roku nasz Klub organizował początek sezonu w Potsdamie. Najczęściej było to „Święto Tulipana” organizowane w tzw. Dzielnicy Holenderskiej w Potsdamie. Jeżeli rygory sanitarno-epidemiologiczne pozwolą na to, to tradycyjnie spotkanie grupy w dniu 17 kwietnia na dworcu Potsdam Hauptbahnhof o godz. 11.00 przy informacji.

  1. Korzystanie z informacji o działalności naszego Klubu ze strony internetowej naszego Oddziału:
    www.miedzyrzecz.pttk.pl
  1. III Pieszy Rajd Powitania Wiosny PTTK w Berlinie.

Klub PTTK Berlin im. W.Korfantego w roku 2014 zorganizował w porozumieniu z Polską Radą w Berlinie i przy współudziale Związku Polskich Spadochroniarzy w Berlinie –  I Pieszy Rajd Powitania Wiosny PTTK w Berlinie. W roku bieżącym planowaliśmy powrót do korzeni, czyli organizację Rajdu Powitania Wiosny w dniu rozpoczęcia wiosny czyli 21.03.2021 – niedziela. Rygory Pandemii COVID nie pozwoliły nam zorganizować Rajdu w planowanym terminie. W kwietniu powtarzamy próbę organizacji Rajdu. Spotkanie grupy na pętli autobusu 222 Alt Lübars o godz. 11.00, dnia 25 kwietnia.  Jeżeli do połowy kwietnia przepisy sanitarno-epidemiologiczne nie pozwolą na realizację naszego rajdu powtórzymy  organizację Rajdu w miesiącu maju. Szczegóły w majowym wydaniu Kontaktów.

Do zobaczenia na spacerze!

Zapraszamy do aktywnej współpracy.

Klub składa serdeczne życzenia z okazji Świąt Wielkanocnych wszystkim czytelnikom „Kontaktów”.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Kwiecień  2021
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: