BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na luty 2020 zaplanowaliśmy:

„PTTiK Berlin” zaprasza w lutym na spacer wzdłuż byłego muru ulicą Bernau-er Straße.

Spotykamy się w sobotę, tj. 15.02.2020 na stacji S – Nordbahnhof o godz.11:00.

13 sierpnia 1961 roku, właściwie w ciągu jednej nocy został wzniesiony mur, który istniał 28 lat, czyli do 9 listopada 1989 roku. W zeszłym roku w listopadzie Berlin obchodził bardzo uroczyście 30-lecie jego zburzenia, dlatego w nawiązaniu do tej okrąglej rocznicy proponuje-my spacer ulicą Bernauer Straße, z którą związana jest szczególnie paradoksalna i smutna historia muru. Tu budynki wraz z elewacjami należały do Berlina Wschodniego, natomiast sam chodnik znajdował się już na terenie Berlina Zachodniego. Wzdłuż tej ulicy, na której w latach 1961 – 89 stał mur, dzisiaj rozciąga się Pomnik Muru Berlińskiego (Die Gedenkstätte Berliner Mauer) stanowiący miejsce zbiorowej pamięci narodowej. Ta otwarta przestrzeń tworząca pomnik składa się z 4 głównych części, czyli „Mur i strefa śmierci”, „Zniszczenie miasta”, „Budowa muru”, „Codzienność przy murze”. Ogólnie mówiąc pomnik ten opowiada o historii podziału Niemiec, przypomina o ofiarach reżimu komunistycznego, prezentuje za-chowany oryginalny fragment systemu muru berlińskiego, fundamenty budynku mieszkalne-go, którego elewacja z zamurowanymi oknami była częścią muru. Do tego kompleksu należy także Kapelle der Versöhnung (Kapela Pojednania), Besucherzentrum (Centrum Informacji) i Dokumentationszentrum (Centrum Dokumentacji) wraz ze znajdującymi się tam wystawami.Z dawnego muru pozostały do dzisiaj zaledwie fragmenty, które znajdują się w 13 punktach na terenie całego Berlina, wiele z nich pełni funkcje otwartego muzeum, jako „Miejsce pamię-ci” min. jest to Bernauer Straße. Natomiast wzdłuż byłego muru zbudowano dobrze utwardzone drogi rowerowe i spacerowe tzw. Berliner Mauerweg z informującymi tablicami, natomiast na ruchliwych ulicach Berlina zaznaczono go podwójną kostką brukową.

Na spacer wzdłuż byłego muru ulicą Bernauer Straße zaprasza w imieniu „PTTiK Berlin” Waldemar Szabela, przewodnik po Berlinie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

PTTiK Berlin oraz klub PTTK im. Korfanty zapraszaja 26.04.2020 na:

pieszy VII Polonijny Rajd PTTK

Start: S – Bahn Waidmannslust o godz. 12:00
Meta: Reiterhof K. F. Qualitz-Domaradzki
Zabel-Krüger-Damm 229, 13469 Berlin (Lübars)

na miejscu zagra zespół New System!

Przy wsparciu: Wydawnictwa “Kontakty”, KLON, Rada Polska

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK w Berlinie im. W.Korfantego zaprasza na spacer, którego motto brzmi – „Parkowa przechadzka z sylwetkami X Muzy.”

Nasz spacer rozpoczniemy przy Bramie Branderburskiej, a potem wśród drzew i przez aleje parku Tiergarten pójdziemy na spotkanie z X-tą muzą. Naszym pierwszym przystankiem jest radziecki pomnik znajdujący się w centrum Berlina przy Straße des 17 Juni. Pomnik został zbudowany po zakończeniu, w listopadzie 1945 roku dla upamiętnia żołnierzy Armii Czerwonej, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Po bokach stoją czołgi „T 34”, a na środku placu stoi posąg żołnierza Armii Czerwonej. W tylnej części pomnika znajdują się groby około 2500 żołnierzy. Dalej przejdziemy do domu kultur świata – „Haus der Kulturen der  Welt”. Prezentacja kultur świata odbywa się w niezwykłym architektonicznie domu, to prezent od Stanów Zjednoczonych dla miasta Berlina w 1957 roku. Potocznie nazywany „ciężarną małżą”. Kolejnym punktem naszego spaceru to wyspa Luizy – „Luiseninsel”. W 1808 r. Mieszkańcy Berlina postanowili postawić pomnik królowej Luizie, gdzie lubiła się przechadzać. Po powrocie do Berlina z wygnania z Prus Wschodnich, na małej wyspie został wzniesiony pomnik przypominający ołtarz wraz z marmurową misą, stworzony przez Gottfrieda Schadow. Od tego czasu wyspa nazywa się Luiseninsel. Po licznych zniszczeniach na przełomie wieków dokonano gruntownej rekonstrukcji kompleksu. Przeprowadzono ją zgodnie z dawnymi planami, co nastąpiło w 1987 roku z okazji 750. rocznicy Berlina. Po minięciu budynku filharmonii, na czerwonym dywanie przed „teatrem na placu poczdamskim” będzie nas oczekiwać „X  MUZA”, która opowie o filmie, aktorach, i o całym splendorze związanym 70-tym festiwalem – Berlinale.

Spotykamy się  23 lutego, w sobotę o godz. 11.00, na Pariser Platz przy „Bramie” obok Akademii Sztuki.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Luty  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: