BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Drodzy miłośnicy spacerów „PTTiK Berlin”,

PTTiK Berlin zaprasza w październiku na spacer Śladami braci Humboltów.

Spotykamy się w sobotę, 16.10.2021 na peronie U6 – Alt Tegel o godz. 11:00.

Dzielnica Reinickendorf, do której należy aż jedenaście okręgów min. Reinickendorf, Hermsdorf, Weidmannlust, Lübars, Wittenau czy Tegel zalicza się do jednych z najbardziej zielonych dzielnic Berlina.
Jej historyczne korzenie sięgają pierwszej połowy XIII wieku, ale do Berlina została przyłączona dopiero w 1920 roku przy tworzeniu tzw. Wielkiego Berlina. Do dziś zachowało się tutaj wiele zabytków mówiących o historii tego miejsca.
Podczas spaceru przejdziemy śladami braci Humboltów, którymi szczyci się ta dzielnica. Obaj bracia (Aleksander i Wilhelm) wychowywali się w pałacu Tegel, w którym także spędzali czas wolny w dorosłym życiu.

Wilhelm – naukowiec – nie tylko zreformował pruski system nauczania, lecz także w 1809 roku przyczynił się do utworzenia uniwersytetu, który w latach 1828-1945 działał pod nazwą Friedrich-Wilhelm–Uniwersytet, a od 1949 pod nazwą Humboldt Uniwersytet. Aleksander – podróżnik i współtwórca uniwersytetu – przyczynił się – wieloletnim doświadczeniem globtroterskim i zebranymi podczas eskapad eksponatom roślin – do utworzenia empirycznego wydziału geografii.
Podczas spaceru wtopimy się także w zielone zaułki. Odkryjemy najstarsze drzewo Berlina ,,Dicke Marie”, której wiek szacuje się na około 800 lat. „Dicke Marie” pamięta czasy braci Humboltów, którzy nazwali je tak ku pamięci swojej korpulentnej gospodyni, która rozpieszczała ich sztuką kulinarną, wypiekami i łakociami.

W imieniu „PTTiK BERLIN“ na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Do zobaczenia na spacerze!

(propozycja spaceru jest bezpłatna i nie dajemy grupowego ubezpieczenia)

Przewodnicząca „PTTiK Berlin” Elżbieta Potępska.

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. W. Korfantego zaprasza serdecznie w październiku 2021 na:

1. Spacer po Potsdamie na zakończenie sezonu turystycznego 2021 i powitanie jesieni. Spotkanie grupy na dworcu Potsdam Hauptbahnhof 09.10.2021o godz. 11.00 przy informacji. Potsdam jest miastem starszym od Berlina o ponad dwieście lat. W Potsdamie i okolicach obecnego miasta wzdłuż rzeki Haveli osiedlały się plemiona słowiańskie od VI wieku naszej ery i dopiero po wojnach z nowymi osadnikami niemieckimi, popieranymi przez kościół katolicki, doszło do opanowania terenόw wzdłuż rzeki Haveli przez Niemców. Słowianie nie byli jedyną mniejszością narodową w tym regionie. W mieście mieszkali również potomkowie rzemieślników: holenderskich, francuskich, czeskich i szwajcarskich, których zapraszano do Brandenburgii od końca XVII wieku przez władców brandenburskich. Potsdam był także po zakończeniu II Wojny Światowej miastem garnizonowym dla armii radzieckiej, która pozostała w Potsdamie do połowy lat 90 dwudziestego wieku. Wyżej wymienieni pozostawili w Potsdamie po sobie dzieła swojego życia. Osiedla, budynki, parki, pozostałości językowe w gwarze miejskiej, regionalne potrawy oraz swoje zwyczaje. Jednym z najciekawszych osiedli po Rosjanach w Potsdamie jest osiedle Alexandrowka istniejące od lat dwudziestych XIX wieku.

2. Wycieczkę na grzyby z noclegiem w województwie lubuskim w drugiej połowie miesiąca. W związku z tym, że jeszcze czekamy na dokładne informacje od zarządu naszego oddziału PTTK z Międzyrzecza, o ilości wolnych miejsc, terminie i kosztach poinformujemy wkrótce. Ilość miejsc ograniczona.

Zapraszamy do aktywnej współpracy.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Październik  2021
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: