BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Na sierpień 2020 zaplanowaliśmy:

PTTiK Berlin zaprasza w sierpniu na  spacer po Nowym Ogrodzie w Poczdamie.Spotykamy się 23 sierpnia (niedziela) o godz. 11: 00 na moście Glienicke Brüc-ke. Dojazd autobusem 316 (kierunek Glienicke Brücke) od S – Wannsee.

Do Nowego Ogrodu, który rozciąga się malowniczo pomiędzy dwoma jeziorami Heiligensee i Jungfernsee na obszarze 102 ha dochodzimy idąc wzdłuż Jeziora Jungfernsee. Po drodze będziemy mogli podziwiać niedawno odrestaurowaną przystań żeglarską Kongnes, wybudowaną w stylu norweskim za czasów panowania cesarza Wilhelma II.

Natomiast Nowy Ogród założony został jeszcze za czasów panowania króla Friedricha Wilhelma II, który nabył te tereny w 1783 roku. Jego kształtowaniem zajął się na początku J.A. Eyserbeck, a od 1815 roku P.J. Lenné. Na terenie ogrodu znajduje się wiele niezwykle ciekawych budowli oprócz pałacu Marmurowego i pałacu Cecilienhof, który zasłużył sobie na szczególną, historyczną rangę dzięki konferencji pokojowej, która przebiegała w nim zaraz po II wojnie światowej od 17 lipca – 2 sierpnia 1945 roku z udziałem zwycięskich mocarstw Rosji, USA, Anglii i Francji. W tym roku pałac Cecilienhof obchodzi jubileusz, tzn. 75 lat od zakończenia konferencji w Poczdamie. Z tej okazji została przygotowana specjalna wystawa prezentująca przebieg tej konferencji. Wystawa ta zawiera bardzo szczegółową i dotąd mało znaną dokumentacje, którą można obejrzeć podczas zwiedzania pałacu.

W roku 2017 pałac Cecilienhof obchodził 100 lat, dlatego z tej okazji był pieczołowicie odnawiany przez wiele lat przed tym jubileuszem. A zbudowany został w stylu angielskiego, wiejskiego dworku przez Paula-Schulze-Naumburg, jako letnia rezydencja dla cesarza Wilhelma II w latach 1913 – 1917 i nazwany imieniem małżonki cesarza, księżniczki Cecylii. Para królewska chętnie przebywała w nim i dlatego zwykło się mówić, że dworek ten był ich gniazdkiem miłosnym. Natomiast w czasach współczesnych, kiedy cześć pałacu przejęła funkcję hotelu nocowała w nim nawet królowa Anglii, Elżbieta. W imieniu klubu „PTTiK Berlin” na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK im.W.Korfantego w Berlinie zaprasza serdecznie na wycieczkę z cyklu „Śladami Fryderyka Wielkiego” do kompleksu pałacowo-ogrodowego Sanssouci w Potsdamie.

Fryderyk II (1712-1786) nazwany później Wielkim już jako dziecko bywał na terenach obecnego Sans-souci ze swoim ojcem Fryderykiem Wilhelmem I (Król Żołnierzy). W murach obecnej Friedenskirche (Kosciół Pokoju) zbudowanej na polecenie Króla Fryderyka Wilhelma IV (1845-1855) są na jednej ze ścian krużganku ślady kul karabinowych. Ta ściana jest pozostałością strzelnicy, na której młody Fryderyk na polecenie ojca uczył się sztuki żołnierskiej. W niewielkiej odległości od strzelnicy był ogród warzywny oszczędnego króla (obecnie Marly Garten) oraz wysokie ogołocone z drzew wzgórze zwane „Wüstenberg”. Drzewa z tego wzgórza wykorzystali budowniczowie Potsdamu pod budowę obiektów na podmokłym gruncie miasta. Po koronacji Fryderyka na króla Fryderyka II rozpoczęły się na polecenie monarchy prace budowlane w drugiej rezydencji króla – Potsdamie.

Na Wüstenberg wy-tyczono winne tarasy, a na szczycie wzgórza według planów króla zbudowano przepiękny barokowy pałacyk Sanssouci. Nazwa pałacyku (ohne Sorgen – bez trosk) nawiązywała do dworskiego życia następcy tronu w jego pierwszej posiadłości Rheinsberg – życia na łonie natury wśród licznych zabaw i artystycznych atrakcji. Wokół pałacu na winnym wzgórzu, na jego ścianach są liczne rzeźby przed-stawiające pochód Bachusa. Na tarasach dawnej Ruinenberg w specjalnie ustawionych do słońca niszach, na polecenie monarchy były uprawy nie tylko winorośli, ale także pomarańczy, fig i daktyli.

Omawiane obiekty uczestnicy wycieczki będą mogli obejrzeć 29.08.2020 w Potsdamie. Spotkanie grupy 29.08.20 o godz. 11.00 na dworcu Potsdam Hbf przy informacji. Proszę zabrać ze sobą suchy prowiant i coś do popicia, bo planowany jest w trakcie całodziennego spotkania – mały piknik. Przypominamy, że w Potsdamie obowiązuje strefa C w komunikacji miejskiej lub tzw. Anschlußticket.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

 

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Sierpień  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: