BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na lipiec 2018 zaplanowaliśmy:

Klub PTTK BERLIN zaprasza w lipcu na spacer Śladami Heinricha von Kleist.

Spotykamy się w sobotę, 21.07.2018 na stacji S – Wannsee o godz. 11:00. Dojazd S1 i S7. Heinrich von Kleist, dramaturg, poeta i publicysta mieszkał i tworzył w Berlinie od 1807 roku aż do momentu śmierci, czyli do 21 listopada 1811 roku.  W tym okresie pisał regularnie do Berliner Abendblatt i publikował dzieła zaliczane dzisiaj do jednych z najbardziej znanych i udanych. Do nich należą min. bardzo ciekawe historyczne gry rycerskie („Historische Ritterschauspiel“), „Das Kätzchen von Heil-bronn”, „Der zerbrochene Krug”, „Amphitryon”, również tragedia „Penthesilea” oraz nowele „Michael Kohlhaas” i „Die Marguise von O…”.

Podobnie jak wielu sławnych twórców i artystów także Heinrich von Kleist nie uzyskał za życia uznania za swoją twórczość. Prawdopodobnie brak tego uznania spotęgowany trudną sytuacją finansową oraz wcześniej nabytymi okrutnymi przeżyciami wojennymi przyczynił się do tego, że bardzo świadomie zdecydował się popełnić samobójstwo 21.11.1811 roku. Wiele faktów wskazuje na to, że dokładnie przygotowywał się do tego aktu razem ze swoją przyjaciółką i kochanką Henriette Vogel.Niezwykła subtelność w postrzeganiu świata Heinricha von Kleist i interesująca forma wyrazu zawarta w jego twórczości zachwyca do dzisiaj czytelników i inspiruje wielu reżyserów filmowych i teatralnych. Jego imieniem nazwano stację U-Bahnu i park znajdujący się w pobliżu tej stacji Kleistpark, natomiast dla uczczenia 200 – rocznicy jego śmierci nazwano rok 2011 rokiem Heinricha Kleista. Z tej oto okazji odrestaurowano jego grobowiec znajdujący się na Wannsee w dzielnicy Steglitz – Zehlendorf, założono ogród i wytyczono trasy spacerowe. W imieniu klubu PTTK BERLIN na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elzbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. Wojciecha Korfantego serdecznie zaprasza na: Spotkanie w Potsdamie.

W lecie każdego roku tysiące turystów z całego świata odwiedza Potsdam. Główną atrakcją dla wszystkich jest Sansouci – kompleks pałacowo-ogrodowy, który zapoczątkował Fryderyk II w roku 1744. Fryderyk Wielki mieszkał (od kwietnia do listopada) i  budował Sansouci do końca swego panowania – 1786Po jego śmierci następni władcy Prus powiększyli powierzchnię kompleksu, zbudowali nowe obiekty oraz uzupełniali według swoich potrzeb istniejące budynki i fragmenty parku. Ciekawym fragmentem Sansouci jest Bornstedt – zaplecze gospodarcze Sansouci przebudowane i dopracowane w stylu południowo-włoskiej posiadłości ziemskiej przez Fryderyka Wilhelma IV w po-łowie XIX wieku. Położone jest w odległości 300 m od Pomarańczarni, nad niewielkim jeziorem i było w posiadaniu rodziny Hohenzollernow od 1678 roku. Na terenie Bornstedt poza zabudowaniami gospodarczymi są także po-mieszczenia mieszkalne w których w latach 1876 – 1888 zamieszkiwała para następców tronu (Fryderyk III z żona Viktoria) – obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Od 1901 siostra Viktorii Augusty – księżna Fedora – przejęła posiadłość i nadała jej obecnie odtworzony kształt i charakter. Oprócz własnego browaru, piekarni, kwiaciarni, winiarni są gastronomiczne lokale, muzeum figur z cyny, ma swoją siedzibę Towarzystwo upamiętniające dawny oddział gwardii Fryderyka Wilhelma I – tzw. Lange Kerls i odbywają się często różnego rodzaju pokazy, festyny i koncerty. Obok zabudowań głównych znajduje się zabytkowy cmentarz z kościołem, którego wieża  jest dobudowana (połowa XIX wieku) jak zabudowa główna w stylu południowo włoskim. Do naszego celu wycieczki dojedziemy tramwajem.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 

A oto nasze dotychczasowe wycieczki
w formie książeczki:

Kliknij na miniaturkę, żeby zobaczyć w pełnej wersji w nowym oknie


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Lipiec  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

23°C
odczuwalne 23°C
Słonecznie

Dzisiaj:
°C / 13°C
jutro sobota niedziela
27° / 15° 29° / 17° 29° / 17°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: