BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na grudzień 2019 zaplanowaliśmy:

„PTTiK Berlin” zaprasza w grudniu na spacer po Wyspie Muzealnej z zakończe-niem na bożonarodzeniowym jarmarku w Nikolaiviertel.

Spotykamy się w niedzielę, tj 01.12.2019 na Lustgarten przed Berliner Dom o godz. 13:00. Okres Bożego Narodzenia bez jarmarków bożonarodzeniowych w Berlinie jest nie do pomyślenia. Wraz z pierwszą niedzielą adwentową ożywają one we wszystkich dzielnicach. Tworzą swoiste nastroje, często z różnych epok. Dają możliwość znalezienia świątecznych podarunków, przygotowania się do Wielkiej Nocy i podziwiania artystycznych szopek. Zarówno mieszkańcy Berlina, jak i turyści odwiedzają je licznie i delektują się aurą świąteczną, grzanym winem z goździkami, smakowicie pachnącymi piernikami oraz dźwię-kami świątecznych orkiestr i śpiewem bożonarodzeniowych chórów.

Tradycja organizowania jarmarków bożonarodzeniowych ma swoje korzenie jeszcze w śre-dniowieczu,  a pierwsze wzmianki na ten temat zawarte w Księdze Miasta pochodzą z 1530 roku. Jestem tam mowa o straganach stanowiących pierwowzór dzisiejszych jarmarków, na których sprzedawano ciasta miodowe i różne wypieki w syropach. W średniowieczu stragany rozkładały się na terenie byłego starego Berlina, czyli pomiędzy Petriplatz a Poststraße i Hei- ligegeiststraße oraz wzdłuż ulic Getraudenstraße, Köllnischer Fischenmarkt, Mühlendamm, Molkenmarkt. Natomiast w 1750 roku centralny punkt jarmarków przeniesiono na ulicę Breite Straße. Stały tam one od 11 grudnia do 6 stycznia. Z czasem przybywało ich coraz więcej także dochodziły aż do Schlossplatz, a nawet do Lustgarten. Wtedy oprócz pierników i ciast miodowych zaczęto sprzedawać także świece woskowe i zabawki na choinkę.

W tym roku zamierzamy zakończyć nasz spacer na małym, romantycznym jarmarku bożo-narodzeniowym w najstarszej dzielnicy Berlina, Nikolaiviertel. W imieniu „PTTiK BERLIN” na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

„PTTiK Berlin” życzy wszystkim zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia, a w  Nowym Roku 2020 szczęścia i pomyślności oraz wie-lu wspólnych spacerów i wędrówek.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK  w Berlinie im.W.Korfantego zaprasza na spacer, którego motto brzmi – „Czas adwentu, czas na święta czyli uroki – Weihnachtsmarkt-u”.

Niemcy są specjalistami, jeśli chodzi o organizację jarmarków bożonarodzeniowych. Odbywają się one już od XIV wieku. Początkowo były to tylko jednodniowe targi, w trakcie których można się było zaopatrzyć we wszystkie produkty potrzebne na święta. Z biegiem lat jarmarki stawały się coraz dłuższe i atrakcyjniejsze. Najstarszy jarmark odbywa się w Dreźnie, już od prawie 600 lat. Pewne tradycje, jak np. sprzedawanie strucli (sama nazwa jarmarku – Streizelmarkt wzięła swój początek od tego przysmaku), pochodzą z 1434 roku, czyli z pierwszej edycji jarmarku. Niemcy kochają jarmarki, dlatego każdego roku jest ich ok. 2500 w całym kraju. Dla każdej ro-dziny odwiedzenie jarmarku jest obowiązkowym punktem przygotowań do świąt Bożego Naro-dzenia. My odwiedzimy jeden z najpiękniejszych jarmarków w Berlinie – Lucia Weihnachtsmark, który się usytuował w romantycznych kulisach dawnego browaru. Tak, to ten sam historyczyny „Alte Brauerei”, którego historię poznaliśmy na naszym spacerze w październiku. Jarmark ten z inspiracją nordycką nosi nazwę Lucia, która pochodzi od łacińskiego słowa „lux”  lub „lśniący”.13 grudnia – dzień pierwszego przesilenia zimowego – Festiwal Lucia obchodzony jest w całej Skandynawii, ponieważ obiecuje ciepło i bezpieczeństwo w ciemnych porach roku. Również w Berlinie festiwal Lucia jest tradycyjnie obchodzony przez Luciakör. Dziewczyny w białych szlafrokach i wieńcach ze świecami na głowach lub świecach w dłoniach przechodzą wzdłuż kramów i stoisk Kulturbrauerei i śpiewają szwedzkie piosenki. Następnie zapraszają do wspól-nego śpiewania.

Spotykamy się 14 grudnia, w sobotę o godz. 13.13, na peronie stacji metra U-Bhf. Eberswaldestr – linia 2.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Grudzień  2019
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: