BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na listopad 2019 zaplanowaliśmy:

Klub „PTTiK Berlin” zaprasza w listopadzie na spacer w dzielnicy Friedrichshain -Kreuzberg i zwiedzanie cmentarza „Die Friedhöfe am Halleschen Tor”.

Spotykamy się w niedzielę, tj 17.11.2019 na moście (nad kanałem) przy S / U – Hallesches Tor (wyjście na Tempelhofer Ufer / Blücherplatz) o godz. 11:00. Listopad to miesiąc zadumy i wspomnień związanych z osobami, które odeszły, dlatego odwiedzimy podczas tego spaceru jeden z najstarszych cmentarzy w Berlinie o nazwie „Die Friedhöfe am Halleschen Tor”. Cmentarz ten składa się z kilku cmentarzy i znajduje się w dzielnicy Kreuzberg pomiędzy Mehringdamm a Zossener Straße. Wiele osobistości ze świata sztuki, kultury i polityki w XVIII i XIX wieku znalazło tutaj miejsce wiecznego spoczynku, jednak my skoncentrujemy się podczas tego spaceru na rodzinie Mendelssohn. Przy chłodnej i deszczowej pogodzie spędzimy więcej czasu pod dachem, czyli odwiedzimy mauzoleum Mosesa Mendelssohn, ojca słynnego kompozytora Felixa i jego mniej znanej lecz równie utalentowanej siostry, Fanny oraz obejrzymy także znajdującą się tutaj otwartą wystawę, prezentującą znamienitych członków tej rodziny. Natomiast, jeśli pogoda będzie spacerowa, przejdziemy min. ulicami Yorckstraße i Mehringdamm do  Viktoriapark, zielonej perełki na Kreuzbergu, gdzie obejrzymy postawiony w 1821 roku obelisk na pamiątkę wojny z Napoleonem Bonaparte, a następnie dojdziemy do parku na wzgórzu z widokiem na prawie całą okolicę oraz do górskiego potoku, który wygląda tak, jakby żywcem został tutaj sprowadzony z gór. W imieniu PTTiK BERLIN na spacer zaprasza nasza koleżanka Monika Rządca.

Listopad jest dla „PTTiK Berlin” szczególnym miesiącem, ponieważ 16.11.2007 zostaliśmy utworzeni, jako klub PTTK Berlin (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Berlin) przy oddziale PTTK Ziemia Gorzowska, natomiast 12.11.2018 przeobraziliśmy się w nie-formalną grupę o nazwie PTTiK Berlin (Polonijne Towarzystwo Turystyczne i Krajoznawcze Berlin) w wyniku odłączenia nas od oddziału z racji wprowadzonych zmian w ogólnopolskich strukturach PTTK, aby kontynuować dalszą naszą działalność turystyczną na terenie Berlina i pielęgnować Język Polski. A zatem z okazji tego podwójnego jubileuszu życzymy zarówno członkom PTTK w Berlinie jak i wszystkim naszym sympatykom wszystkiego najlepszego oraz wielu dalszych, wspólnych spacerów i wędrówek wypełnionych radością i spełnieniem.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im.W.Korfantego serdecznie zaprasza na spacer, którego motto brzmi – „ Jesienne liście”.

Listopad jest miesiącem, w którym jesień najwięcej czyni spustoszeń wśród drzew, drzewa tracą swoje szaty. Jest to czas zadumy, dawnych myśli, a także  spacerów  w  zamierającą naturę.

Zapraszamy na spacer po parku, który na swój kształt  przypomina trochę może węgorza albo taką grubą dżdżownicę. Mowa tu o „Volkspark Wilmersdorf „i o parku im. „Rudolph – Wilde – Park”. Volkspark Wilmersdorf i Rudolph Wilde Park zostały zbudowane około 100 lat temu, kiedy Wilmersdorf i Schöneberg były jeszcze niezależnymi, dobrze prosperującymi mia-stami. Już w 1899 r.narodziła się idea budowy tzw. „Seeparków, dla których można wykorzystać nie nadające się do zabudowy tereny, w tym żlebowej rynny polodowcowej i małego jeziorka – Wilmersdorfersee. Pierwsza faza budowy obejmowała obszar między Kufsteinerstrasse a Bun-desallee (dawniej Kaiserallee) i została zbudowana w 1912 roku zgodnie z planami starszego ogrodnika wspólnoty Richarda Thieme dla społeczności niemieckiej Wilmersdorf. Biorąc pod uwagę warunki naturalne, Thieme opracował park krajobrazowy z  terenami rekreacyjnymi. Na wschodniej stronie parku powstał dla dzieci plac zabaw. Drugi etap budowy został wdrożony w latach 1913–1920 między Rudolstädter Strasse i Blissestrasse (wcześniej Augustastrasse).Ta część parku jest podzielona na dwie części przez wiadukt berlińskiego metra. Dla tej części parku Thieme zaprojektował arkady z dwoma przejściami, które już nie istnieją. Trzecia i ostatnia faza budowy Volkspark Wilmersdorf  została wykonana dopiero w latach 1933–1935. Thieme zaplanował tutaj centralny punkt parku ludowego Wilmersdorf z kwiatowymi rabatami i klombami. Zaplanowano także Wandelhalle z przestrzenią orkiestry. Pierwotne planowanie zostało ponownie zmienione przez Wilhelma Riemanna. W międzyczasie Wilmersdorfer See został za-mulony i ostatecznie wypełniony. Na jego miejscu zbudowano boisko sportowe. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z preferencjami narodowo-socjalistycznymi wybudowano park sportu i gier z monumentalnymi echami. W latach 1952–1953 i 60-tych środkowa część Volkspark Wilmersdorf została całkowicie przeprojektowana i w takim stanie funkcjonuje obecnie. Spotykamy się  23 listopada, w sobotę o godz. 11.00 , na peronie stacji metra U-Bhf.Blissestrasse – linia 7. Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Listopad  2019
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: