BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na czerwiec 2018 zaplanowaliśmy:

Klub PTTK BERLIN zaprasza w czerwcu na spacer po dzielnicy Pankow. Spotykamy się w sobotę 23.06.2018 na stacji S – Pankow o godz. 11:00. Dojazd S 2, S8 i S 9.

Na północnym wschodzie Berlina rozciąga się bardzo ciekawa i zielona dzielnica Berlina o nazwie Pankow. Powstała ona w ramach tworzenia Wielkiego Berlina w 1920 roku, ale jej historia jest dużo dłuższa, sięga bowiem jeszcze średniowiecza. Sama nazwa Pankow wywodzi się z języka słowiańskiego i związana jest z przepływającą w tej dzielnicy rzeczką, Panke, która nadała nazwę tej dzielnicy. Jej nazwa dotyczyła w owym czasie wirów na rzece. Dokument wymieniający po raz pierwszy jej nazwę pochodzi jeszcze z 1230 roku, kiedy to pewien ksiądz otrzymał sporą cześć ziemi w tej okolicy. Po ostatniej reformie administracyjnej w 2001 roku przyłączono do tej dzielnicy Weißensee i Prenzlauer Berg. Dzielnica ta graniczy z innymi dzielnicami Berlina, min. z Lichtenberg, Friedrichshein-Kreuzberg, Mitte i Reinickendorf, a jej najbardziej wysunięty na północ punkt znajduje się w okręgu Buch. Pankow jest dzielnicą znajdującą się prawie w całości na płaskowyżu Barnim pochodzącym z epoki lodowcowej. Dzięki czemu okolica ta jest niezwykle malownicza, a do tego wypełniona wieloma parkami pełnymi zabytków i rzeźb. Natomiast stare kamieniczki, istniejące tu już od wieków dodają jej dodatkowego i szczególnego uroku. Na przestrzeni wieków zmieniali się właściciele Pankow. W 1691 roku nabył te tereny Friedrich III i uczynił z istniejącego tu dworku okazały Pałac Schönhausen, w którym w 100 lat później zamieszkała Elisabeth-Christinne, małżonka króla Fryderyka II. W XIX wieku zwłaszcza latem spędzali tu chętnie swój wolny czas liczni Berlińczycy, co przyczyniło się do rozbudowania w szybkim tempie infrastruktury. Do dzisiaj zachował się system ulic w tej okolicy utworzony około 1900 roku i okazały ratusz, wciągnięty na listę zabytków, w którym do dzisiaj ma swoją siedzibę burmistrz tej dzielnicy. Nie sposób jest oczywiście podczas tego jednego spaceru dotrzeć do wszystkich najciekawszych miejsc w tej okolicy, ale spacer ten prowadzić będzie nasz kolega mieszkający w tej dzielnicy od wielu lat, który postara się pokazać nam jak najwięcej ciekawostek i zabytków. W imieniu klubu PTTK BERLIN na spacer zaprasza Ireneusz Affelt.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Jan Wardecki – prezes
Tel.: 0172 3285237; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. Wojciecha Korfantego serdecznie zaprasza na: Spotkanie w Bernau na Hussitenfest.

W niewielkiej odległości od centrum Berlina leży miasto z 900-letnią przeszłością – Bernau. 23 kwietnia 1432 roku mieszkańcy miasta udaremnili opanowanie i splądrowanie miasta przez bandy husyckie, które w tym czasie przechodziły przez Brandenburgie. Było to możliwe dzięki solidnym murom obronnym otaczającym miasto. W celu upamiętnienia tego wydarzenia od 1832 w mieście odbywają się uroczystości w trakcie których, w barwnym pochodzie prezentowana jest historia miasta. Święto nosi nazwę Hussitenfest i w czasie istnienia NRD nie było obchodzone. Po połączeniu Niemiec powrócono do tej tradycji i tegoroczne uroczystości są po raz 27. Barwny pochód 1600  statystów przebranych w stroje (związane z ważnymi wydarzeniami z historii miasta) oraz zabytki miejskie przyciągają widzów nie tylko z Berlina. W parku powstałym na miejscu dawnych wałów i fos obronnych co roku powstaje średniowieczne miasteczko z wyrobami miejscowych rzemieślników. Od wieków Bernau jest znany w Brandenburgii z wyrobu piwa o tradycyjnej recepturze, które zdaniem koneserów jest wyśmienite. W przerwach między licznymi pokazami i występami obejrzymy zabytki miejskie.  Spotkanie grupy na stacji S-bahn 2 – Bernau w dniu  09.06.18 o godz. 9.00. Proszę pamiętać, że w Bernau obowiązuje strefa C – BVG.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 

A oto nasze dotychczasowe wycieczki
w formie książeczki:

Kliknij na miniaturkę, żeby zobaczyć w pełnej wersji w nowym oknie


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Czerwiec  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

24°C
odczuwalne 24°C
Duże zachmurzenie

Dzisiaj:
19°C / 12°C
jutro środa czwartek
20° / 12° 27° / 12° 20° / 9°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: