BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na styczeń 2020 zaplanowaliśmy:

„PTTiK Berlin” zaprasza w styczniu do wspólnego obejrzenia Panoramy Pergamonu i Muzeum Pergamonu.

Spotykamy się w niedzielę, tj 12.01.2020 na stacji S – Hackischer Markt o godz.11:00. Bilety wstępu do obu muzeów 25 / 19,50 Euro. W nawiązaniu do ostatniego, grudniowego spaceru po Wyspie Muzealnej w Berlin Mitte skupimy się podczas tego spaceru przede wszystkim na Muzeum Pergamonu oraz na wspólnym obejrzeniu spektakularnej, gigantycznej, multimedialnej wystawy dotyczącej antycznego miasta Pergamon z roku 129 za panowania cesarza Hadriana. Ta wystawa, będąca dziełem artysty Yadegara   Asisi w formie 360-stopniowej Panoramy o wysokości 30 m składa się z 80 pergamońskich dzieł sztuki Akropolu i jest malowniczo wkomponowana w górzysty krajobraz  wraz ze świątynią, teatrem i słynnym ołtarzem Pergamonu. Wystawie towarzyszy 40 scen z życia codziennego mieszkańców Pergamonu, w tym również rozpustna uroczystość święta na cześć boga Dionizosa.

Muzeum Pergamońskie zostało wybudowane w latach 1910–1930 pod nadzorem Ludwiga Hoffmann według planów Alfreda Messel specjalnie po to, aby można było w nim umieścić Wielki Ołtarz Zeusa o wymiarach 30 na 30 metrów, który został zbudowany w latach 180-160 p.n.e. w Pergamonie przez Eumenesa II. Ołtarz odnaleziono w latach 1878-1880 przez niemiecką ekspedycję archeologiczną, a jego elementy przewieziono do Berlina. W oczach wielu znawców uchodzi za ósmy cud świata antycznego. W Muzeum Pergamońskim znajdują się zbiory Sztuki Starożytnej, Azji Mniejszej, Sztuki Islamskiej oraz monumentalne rekonstrukcje budynków archeologicznych, takich jak już ww. Wielki Ołtarz Zeusa, potem Brama Targowa z Miletu czy Brama Isztar włącznie z drogą procesyjną i fasadą pałacu Mszatta.

W imieniu „PTTiK BERLIN” na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK  w Berlinie im.W.Korfantego zaprasza na spacer, którego motto brzmi – „Ku’damm i jego place”.

N

Bulwar ten, jest nie tylko najbardziej odwiedzaną ulicą, ale także najczęstszym tematem dyskusji o ulicach w Niemczech. Więc jeśli chce się opowiedzieć historię Ku’dammu, nie można ograniczyć się do zwykłej historii między Breitscheidplatz i Rathenauplatz, ale trzeba także wziąć pod uwagę historię tego symbolu: jego rozwój jest lustrem niemieckich dziejów od imperium do współczesności. Kurfürstendamm został utworzony około 1542 r. jako droga na grobli od berlińskiego pałacu miejskiego do domku myśliwskiego Grunewald i początkowo służył jako ścieżka dla elektora Joachima II La Vigne z 1685 roku. Nazwa Churfürsten Damm po raz pierwszy pojawia się na mapie dopiero po 100-u latach. Otto von Bismarck w liście do radnego tajnego gabinetu Gustawa von Wilmowskiego po raz pierwszy wyraził pomysł przekształcenia tego traktu w specjalny bulwar. Pomysł Bismarcka został zaakceptowany i zaplanowano brukowaną drogę o szerokości 25 metrów.„Żelazny Kanclerz” podczas pobytu w Paryżu widząc Pola Elizejskie zapragnął podobnej reprezentacyjnej ulicy – bulwaru w Berlinie. Na żądanie Bismarcka szerokość ulicy została ustalona na 53 metry, ale i tak tylko połowa słynnych „Pól”. Do pierwszej wojny światowej Kurfürstendamm szybko zmienił się z ekskluzywnej ulicy mieszkalnej na Nowym Zachodzie w centrum rozrywki, zakupów i kultury. Był miejscem burżuazyjnego wyrażania siebie i centrum zmian kulturowych, wkrótce konkurował ze starym bulwarem Unter den Linden w Berlin-Mitte. Powstawały teatry, słynne kawiarnie, w których spotykali się najbardziej znani ludzie sceny, poeci, malarze, pisarze. Szczyt rozwoju przypada na okres Republiki Weimarskiej, kiedy Kurfürstendamm stał się synonimem złotych lat dwudziestych dla wielu ludzi. Lata rządów nazistów i okres II wojny światowej to powolny upadek Ku’dammu, z pośród 235 domów tylko 43 nadawały się do zamieszkania. Pozostałe 192 zostały całkowicie zniszczone. Czasy powojenne to szybka odbudowa, której  celem było  przekształcenie Ku’dammu  w wizytówkę Zachodu i symbol ekonomicznego cudu podczas Zimnej Wojny. Po podziale miasta, po re-formie walutowej w 1948 r. tutaj rozwijało się  centrum biznesowe Berlina Zachodniego, City West, zwłaszcza na wschodnim krańcu, w kierunku stacji Zoo. Potoczny termin Ku’damm stał się uosobieniem promenady. W 1954 r. Linie tramwajowe na całej długości Kurfürstendamm zostały zastąpione liniami autobusowymi. My przejdziemy od kościoła Gedächtniskirche poprzez jego place i boczne ulice do Adenauerplatz, opowieściom nie będzie końca, bo Ku’damm można zwiedzać, opowiadać o nim, ale za każdym razem odkrywa się coś nowego.

Wilmersdorf z kwiatowymi rabatami i klombami. Zaplanowano także Wandelhalle z przestrzenią orkiestry. Pierwotne planowanie zostało ponownie zmienione przez Wilhelma Riemanna. W międzyczasie Wilmersdorfer See został zamulony i ostatecznie wypełniony. Na jego miejscu zbudowano boisko sportowe. Ogólnie rzecz biorąc, zgodnie z preferencjami narodowo-socjalistycznymi wybudowano park sportu i gier z monumentalnymi echami. W latach 1952–1953 i 60-tych środkowa część Volkspark Wilmersdorf została całkowicie przeprojektowana i w takim stanie funkcjonuje obecnie. Spotykamy się  23 listopada, w sobotę o godz. 11.00 , na peronie stacji metra U-Bhf.Blissestrasse – linia 7.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Styczeń  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: