BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na październik 2018 zaplanowaliśmy:

Klub PTTK BERLIN zaprasza w październiku na spacer po Marienfelde.

Spotykamy się w sobotę, 27.10.2018 na stacji S 2–Marienfelde o godz. 11:00. Marienfelde znajdujące się w południowej części Berlina zostało przyłączone w ramach reformy administracyjnej w 2001 roku do dzielnicy Tempelhof-Schöneberg. Historia tej osady, a właściwie wioski jest niezwykle ciekawa i bardzo długa. Założyli ją Templariusze około 1220 roku wraz z innymi wioska-mi Mariendorf, Tempelhof i Rixdorf. Jeszcze dzisiaj można tu podziwiać zachowany kościółek (Dorfkirche), zbudowany z kamieni polnych w stylu romańskim z dobudowanymi elementami wczesnego baroku. Kościółek ten należy do jednych z najstarszych w Berlinie. Tereny te przechodziły z rąk do rąk. W XIV wieku Templariusze sprzedali je Joannitom, potem przez długi czas znajdowały się we władaniu miasta, natomiast w 1834 roku nabył te tereny Adolf Kiepert, który uczynił z  nich wzorcową, rolniczą  posiadłość. Znaczenie i zaludnienie tej osady wzrosło wraz z budową dworca kolejowego Marienfelde w 1875 roku. Powstawały ciągle to nowe osiedla, ale w wyniku II wojny światowej zniszczone zostało zarówno stare jak nowe Marienfelde. A zatem nastąpiła odbudowa powojenna. Na Marienfelde znajdowała się w okresie istnienia Muru Berlińskie-go Główna Centrala Przyjmowania Uchodźców, która dzisiaj przejęła funkcję Muzeum. Ogólnie mówiąc dzielnica ta jest odzwierciedleniem starego i nowego Berlina i zachwyca swoją różnorodnością zarówno historyczną jak i architektoniczną. Oprócz starych kuźni, zagród i historycznej karczmy znaleźć tu można uroczy park rozciągający się wokół romantycznego dworku oraz stare podwórza, na których latem rozkładają stragany artyści mieszkający w tej okolicy, którzy prezentują swoje  wyroby artystyczne, będącymi prawdziwymi dziełami sztuki. Jesienią również tutaj odbywa się słynny Oktoberfest, natomiast zimą romantyczny jarmark bożonarodzeniowy. To wszystko i jeszcze więcej pokaże nam podczas  tego spaceru Waldemar Szabela , wiceprezes klubu PTTK BERLIN, na który serdecznie zaprasza w imieniu klubu PTTK BERLIN. Na spacer zaprasza w imieniu klubu PTTK BERLIN Elzbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Elzbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: info@pttk-berlin

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im.Wojciecha Korfantego serdecznie zaprasza na: Spacer po Grunewald i zwiedzanie Jagdschloß Grunewald.

Okolice Berlina znane są z wielu jezior i obszarów leśnych, które już od wieków używane były jako tereny polowań. Po objęciu rządów w Brandenburgii 1415 rok i ustanowieniu Alt Berlin i Cölln rezydencja książęca, rodzina Hohenzolernów zaczęła rozbudowywać miasto. Po zbudowaniu pierwszego zamku w centrum Cölln w stylu renesansowym tereny polowań w pobliskich lasach stały się ulubioną rozrywką panujących. W pobliskich zam-ku terenach, obecne Tiergarten, nie było dużo zwierzyny łownej i zaczęto polować dalej od zamku. Za czasów panowania księcia brandenburskiego Joachima II w odległości 15 km od zamku miejskiego zbudowano w tzw. „Teltower Heide” renesansowy myśliwski zamek, który nazwano „Zum Grünen Wald”. W latach 1540-1543 budową kierował budowniczy rezydencji książęcej Caspar Theiss. Zamek zbudowany był w pełnym zwierzy-ny lesie nad jeziorem, tzw. zamek wodny i zapewniał pobyt polującej rodzinie książęcej i jej świcie. W miarę upływu lat przeznaczenie zamku nie zmieniało się choć wielokrotnie przebudowywano dla potrzeb użytkowników. Pierwsza przebudowa i adaptacje zamku odbyły się za czasów pierwszego króla Prus – Fryderyka I w 1708 r. pod kierunkiem Martina Grünberga. Ostatnia za czasów ostatniego cesarza Niemiec Wilhelma II w 1908 r. Lata mijały i granice miejskie w Berlinie nieustanie zbliżały się do dawnego terenu polowań. Obecnie las z zamkiem  myśliwskim znajduje się w sercu willowej dzielnicy miejskiej i dawne tereny łowieckie służą mieszkańcom miasta i zapewniają im i ich psim przyjacielom leśne spacery. Od dawnej nazwy zamku „Zum Grüne Wald” otaczający go obszar leśny nosi nazwę Grunewald. W zamku myśliwskim zgodnie z tradycją straszy. Jak głosi legenda za czasów panowania księcia Joachima II w zamku zamieszkiwała jego kochanka Anna von Syndow. Po śmierci księcia jego kochankę za życia zamurowano w ścianie zamku. Od tego czasu nieszczęsna błąka się po komnatach oczywiście o północy. W drugiej wersji Anne Syndow na polecenie syna Joachima II księcia Johan-na Georga uwięziono w cytadeli Spandau, gdzie zmarła i od tego czasu jej duch błąka się po Zamku Grunewald.Od 1932 roku w zamku znajduję się Muzeum Sztuki z obrazami niemieckich malarzy z okresu od XV do XIX wieku i wyposażenia pomieszczeń od okresu renesansu aż do końca panowania rodziny Hohenzollernow 1918 rok. W otaczających zabudowaniach wokół zamku znajduje się między innymi Muzeum Łowiectwa z licznymi okazami broni myśliwskiej i poroża upolowanych zwierząt. Wstęp do Zamku Grunewald kosztuje 6 Euro od osoby – do Muzeum Łowieckiego wstęp jest bezpłatny. Spotkanie grupy 13.10.2018 o godz. 11.00 na przystanku autobusowym linii Nr. 115 na Fehrberliner Platz.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Październik  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

8°C
odczuwalne 8°C
Umiarkowane opady deszczu

Dzisiaj:
13°C / 8°C
jutro czwartek piątek
11° / 7° 13° / 8° 12° / 5°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: