BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Na lipiec 2020 zaplanowaliśmy:

„PTTiK BERLIN” zaprasza w lipcu na spacer po „City West”. Spotykamy się w sobotę, tj. 18.07.2020 o godz. 11:00 na stacji U- Wittenbergplatz, ale już na górze od strony KaDeWe.

Po II wojnie światowej i podziale Niemiec, w tym także Berlina stare centrum miasta przy Unten den Linden znajdowało się we wschodniej części Berlina i tym samym stało się nie-dostępne dla społeczności Berlina Zachodniego. Wtedy ulica Kurfürstendamm często nazywana w skrócie Ku`damm, biegnąca przez środek miasta niczym 3,5 – kilometrowa, zielona wstęga pomiędzy Breitscheidplatz a Halensee przejęła wraz z paroma przyległymi do niej ulicami rolę centrum w byłym zachodnim Berlinie. W wyniku czego zbudowane zostały luksusowe i nowoczesne budynki, hotele, centra handlowe, kina, liczne restauracje i kafejki. Przy tym wykorzystane zostały jak na owe czasy najnowocześniejsze osiągnięcia i rozwiązania techniczne. Ku`damm stał się najbardziej elegancką i ekskluzywną ulicą wraz z ulicą Tauen-tzienstraße, która jest przedłużeniem Ku`dammu.

Ulica Kurfürstendamm założona została już w 1873 roku na starej drodze z XVI wieku prowadzącej do pałacu myśliwskiego w Berlinie-Grunewald. Rozkwit przeżywał Ku`damm szczególnie w latach 20- tych. Aż do II wojny światowej spotykała się w tutejszych kafejkach śmietanka towarzyska złożona z literatów, malarzy i wielkiej finansjery. Po zniesieniu muru przez parę lat zapomniano wprawdzie o  Ku`dammie, ale dzisiaj zdaje się odradzać na nowo, stoją już dwa wysokie 119 – metrowe wieżowce Upper West i Zoofenster i nazywa się go City West. Nieco dalej już niebawem przebudowany zostanie całkowicie Kudam Karree, który był zbudowany w latach 1969-74 przez architekta Sigrid Kressmann Zschach.

W imieniu „PTTiK BERLIN” na spacer zaprasza Waldemar Szabela, przewodnik po Berlinie. Proszę zaglądać na naszą stronę www.pttik-berlin.de, ponieważ spacer może zostać odwołany z powodu nadal trwającej epidemii.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK  w Berlinie im.W.Korfantego zaprasza w lipcu na spacer, którego motto brzmi –  „Mini – max w naturze”.

Celem naszej wyprawy będą jeziora, które tworzą ciąg wodny zwany – Grunewaldseenkette. Pierwszym zbiornikiem, od którego zaczniemy wędrówkę jest Riemeisterfenn. Jest to podmokły teren, który został w dużej mierze zamulony na początku XX w. i jest jednym z ostatnich torfowisk w Berlinie. Występują tutaj pozostałości pierwotnej roślinności i łączy się kanałem z jeziorem Krumme Lanke oraz z rezerwatem przyrody Langes Luch przylegającym od północy. Rurkowa „Krumme Lanke” ma dł. 1100 m, obwód około 2,5 km, głębokość do 6,60 m i powierzchnię ok. 15 ha. Jezioro jest połączone z Schlachtensee. Nazwa „Crumense” oznacza miejsce nad krzywym jeziorem, dzięki czemu jezioro nadało temu miejscu swoją nazwę. Nasz spacer zakończymy idąc wzdłuż brzegu jeziora Schlachtensee, o pow. 42 ha i maksymalnej głębokości ok. 8,5 metra, co stanowi jedno z większych jezior na obszarze Berlina; obwód wynosi 5,5 kilometra. Brzeg jeziora jest intensywnie wykorzystywany do celów rekreacyjnych, a dzięki ścieżce okalającej te jezioro jest jednym z najpopularniejszych szlaków do joggingu w Berlinie. Dzięki dobrej jakości wody i dużego  zalesienia, Schlachtensee jest również popularnym miejscem do kąpieli.

Zapraszamy na przechadzkę z minimalną ilością słów, a maksymalnym odbiorem głosów natury.

Spotykamy się 25 lipca, w sobotę o godz. 11.00, na stacji U3 -Bhf. Onkel Toms  Hütte.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

 

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Lipiec  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: