BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

PTTKlogoNEW

 

Na luty 2018 zaplanowaliśmy:

Klub PTTK BERLIN zaprasza do zwiedzenia „Zitadelle Berlin” w dzielnicy Spandau.

Spotkamy się na peronie linii U7- Zitadelle w niedzielę 25 lutego 2018 o godz. 10:30. Zitadelle Berlin na Spandau należy do turystycznych atrakcji naszego miasta i będzie celem naszej lutowej wyprawy. Zitadelle należy do najlepiej zachowanych renesansowych twierdz w Europie. Jej nieodłączną cześć stanowi wieża, Juliusturm, która jest zaliczana do najstarszych budowli Berlina z początków 13 wieku. Wprawdzie trzeba się wspiąć na szczyt tej wieży, ale ten trud się opłaca, ponieważ z góry roztacza się wspaniały widok na okolice i do tego ujrzeć można w pełni zarys baszt i murów obronnych. Warte jest również obejrzenia „Museum Burg und Zitadelle“, w którym na pewno dowiemy się wielu ciekawych faktów historycznych i obejrzymy liczne stare eksponaty.  Na terenie Zitadelle znajduje się także oprócz tego wiele rożnych, innych atrakcji, ale o tym już na miejscu. Bilet grupowy do muzeum kosztuje 3.50 Euro. Jeśli pogoda w tym dniu będzie nam przyjazna to możemy się także wybrać na spacer wzdłuż wody, której na Spandau nie brakuje, tym bardziej, ze widok na Zitadelle od strony fosy jest niezwykły. Spacer zakończymy kawą lub herbatą w jakimś miłym i przytulnym miejscu.Spacer poprowadzi Barbara Muschol.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia) Zapraszamy – Klub PTTK Berlin
Jan Wardecki – prezes
Tel.: 0172 3285237; e-mail: info@pttk-berlin

 ————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. Wojciecha Korfantego serdecznie zaprasza na: Zimowy spacer w Potsdamie.

 

Spotkanie grupy na stacji Potsdam Hauptbahnhof przy informacji w dniu  10.02.18 o godz. 11.00. Przejdziemy od stacji metra do najstarszej części miasta tzw. Alt Markt. Potsdam jest miastem starszym od Berlina i obchodził swoje 1000-lecie w 1993 roku. W kwietniu 1945 roku w trakcie zmasowanego nalotu wojsk alianckich stare miasto zostało w dużym stopniu zniszczone. W wyniku ustaleń Konferencji Potsdamskiej w lecie 1945 Potsdam znalazł się w strefienależącej do ZSRR i po powstaniu państwa DDR zapadły decyzje dotyczące odbudowy i zabudowy Potsdamu. Ze starych budynków na rynku pozostały tylko niektóre obiekty, a ruiny zamku powstałego w 17 wieku rozebrano. Na miejscu zamku zaczęto budować reprezentacyjny teatr dla mieszkańców miasta o nazwie: Hans-Otto Theather, a na miejscu ogrodu tzw. Lustgarten powstał wielopiętrowy hotel i stadion piłkarski. Z pięknych starych kamieniczek i palacyków wokół starego rynku nie pozostało nawet śladu. W części starego rynku zbudowano nowe obiekty dla potrzeb Uniwersytetu Potsdamskiego. Po połączeniu Niemiec zapadły decyzje o zmianach w zabudowie Potsdamu. Dotyczą one także starego rynku. Jak dziś wygląda Alt Markt i jakie są dalsze plany przywrócenia jego dawnego kształtu dowiemy się na spacerze. W nowym łączniku między starym ratuszem i domem, który dla siebie postawił w 18 wieku królewski architekt Wenzenslauf Knobelsdorff znajduje się obecnie Muzeum miasta Potsdam do zwiedzenia którego zapraszamy w trakcie spaceru.

Bilet wstępu do muzeum kosztuje 6 Euro. Przypominamy, ze Potsdam znajduje sie w strefie komunikacyjnej C.

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin
im.W.KorfantegoHohenstaufenstr.36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 

A oto nasze dotychczasowe wycieczki
w formie książeczki:

Kliknij na miniaturkę, żeby zobaczyć w pełnej wersji w nowym oknie


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Luty  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

-1.6°C
odczuwalne -1.6°C
Pochmurno

Dzisiaj:
0°C / -9°C
jutro poniedziałek wtorek
-1° / -9° -2° / -9° -2° / -11°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: