BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Na czerwiec 2020 zaplanowaliśmy:

„PTTiK BERLIN” zaprasza w czerwcu na spacer po Glienicke Park. Spotykamy się w niedzielę, 21.06.2020 o godz. 11:00 przy moście Glienicke Brücke. Dojazd autobusem 316 (kierunek Glienicke Brücke) od S – Wannsee.

Park Klein–Glienicke nazywany potocznie Glienicker Park rozciąga się nad rozlewiskiem Haweli na obszarze 116 ha i znajduje się dokładnie po przeciwnej stronie Parku Babelsberg w południowo-zachodniej części Berlina w dzielnicy Steglitz-Zehlendorf. Ten otwarty dla społeczeństwa park o długiej i ciekawej historii w stylu angielskiego parku krajobrazowego jest częścią „Potsdamer Kulturlandschaft” i światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO (Welterbes Schlösser und Parks von Potsdam und Berlin).

Pod koniec XVIII wieku, czyli od momentu wybudowania drogi łączącej Berlin z Poczdamem park ten podzielony został na dwie części, ale pomimo tego, aż do II wojny swiatowej uważany był za jeden z najpiękniejszych parków w Europie. Podczas wojny został bardzo zniszczony, a potem na długo o nim zapomniano. Swoją niezwykłość park zawdzięcza księciu Karlowi Augustowi von Hardenberg, który przejął tę posiadłość wraz z majątkiem w 1814 roku, jeszcze zanim został kanclerzem. Na jego zlecenie Joseph Peter Lennè stworzył uroczy i romantyczny park krajobrazowy wraz z tarasami wykorzystując liczne pagórki, wzniesienia i naturalny spadek terenu w kierunku rozlewiska Haweli. Natomiast od 1824 roku zawładnął tą posiadłością książę Karl von Preußen, zakochany w antyku. Nadał on parkowi całkowicie inny charakter, oczywiscie dzięki znanym architektom, Karlowi Friedrich Schinkel i Ludwikowi Persius. Wtedy zbudowany został pałac – Schloss Glienicke oraz wiele innych ciekawych budowli, także romantyczne fontanny, mostki i stawy.

Nie tylko druga wojna światowa, także podział Niemiec przyczynił się do całkowitego zubożenia parku. Dzięki zbliżającej się 200 rocznicy istnienia Parku Glinicke, która miała miejsce w 2016 roku rozpoczęto jego odrestaurowywanie trwające do dzisiaj. Podczas naszego spaceru będziemy mogli zobaczyć, czy park ten również dzisiaj konkuruje z najpiękniejszymi parkami europejskimi.

W imieniu klubu PTTK BERLIN na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Proszę zaglądać na naszą stronę www.pttk-berlin.de, ponieważ spacer może zostać odwołany z powodu nadal trwającej epidemii.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)


Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK  w Berlinie im.W.Korfantego zaprasza na spacer, którego motto brzmi –  „Schmargendorf – mały klejnot Wilmersdorfu”.

T

Schmargendorf to małe miasteczko w dużym mieście. Dzielnica charakteryzuje się stosunkowo niskimi apartamentowcami i domami jednorodzinnymi. Centrum to praktycznie jedna ulica – Breite Straße, a symbolem jest przepiękny architektonicznie ratusz.

Siedlisko Schmargendorf zostało po raz pierwszy wymienione w 1354 r., a status samodzielnej gminy uzyskało w 1899 r. W 1920 r. powstał „Wielki Berlin”, gmina Schmargendorf (11 581 mieszkańców) została połączona z miastem Wilmersdorf i gminą Grunewald, two-rząc 9. berlińską dzielnicę – Wilmersdorf. Kiedy ratusz Schmargendorf został zbudowany w latach 1900-02,  było to małe, ale szybko rozwijające się miasteczko, liczące niewiele ponad 2000 mieszkańców. Szybko stała się znana jako miejsce wycieczek do Grunewaldu, z wieloma restauracjami, ogrodowymi barami. Szczególnie silny rozwój nastąpił zwłaszcza po otwarciu stacji kolejki obwodowej – ringu – Schmargendorf w 1883 roku (dziś Heidelberger Platz). Wiele znanych i sławnych osób ze świata sztuki, kultury czy polityki zamieszkało w tym uroczym zakątku, m.in. Rainer Maria Rilke, który mieszkał w willii „Waldfrieden” przy Hundekehlestr.11. Taki intensywny rozwój gmina zawdzięcza głównie dzięki podatkowi od sprzedaży gruntów i rozbudowie Hohenzollerndamm-u  w 1899 r., szerokiego bulwaru opartego na sąsiedztwie z Ku’damm-em.

Serdecznie zapraszamy na spacer, pod warunkiem, że ograniczenia w poruszaniu większych grup zostaną zniesione.

Spotykamy się  13 czerwca,  w sobotę o godz. 11.00, na  stacji U3-Bhf. Podbielskiallee.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Czerwiec  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: