BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

Drodzy miłośnicy spacerów „PTTiK Berlin”,

„PTTiK BERLIN” zaprasza w lipcu na spacer po ogrodzie Babelsberg.

Spotykamy się w sobotę, tj. 31.07.2021  o godz. 11: 00 na przystanku autobusu 316 na przeciwko dworca S – Wannsee, do którego dojechać można S1 i S7, także pociągami regionalnymi.

Park ten obejmuje 124 ha i rozpościera się malowniczo na pagórkach  nad rozlewiskiem Haweli. Jego istnienie zawdzięczamy dwóm architektom , Joseph Peter Lenné  i Zielonemu Księciu (Der Grüne Fürst), czarodziejowi ogrodów. Tak nazywała księcia Hermanna von Pückler – Muskau, architekta ogrodów Augusta, małżonka cesarza Wilhelma I.

Zarówno Joseph Peter Lenné jak i książę Hermann von Pückler – Muskau, który przejął po Lenné kształtowanie ogrodu, od 1843 roku przeobrazili pagórkowate tereny, łagodnie opadające w stronę jeziora, Tiefensee, należącego do rozlewiska Haveli w przeuroczy park krajobrazowy. Pückler, który znany był ze swojej ekstrawagancji i niezwykłych pomysłów zasadził już dorosłe drzewa, wprowadził do parku w artystyczny sposób wijące się wśród zieleni alejki i wodę, dzięki której osiągnął niezwykły efekt. Ożywił park, nadał mu zgoła czarodziejskiego nastroju. Podział Niemiec i mur, który przebiegał również przez ten park sprawiły, że ogród ten został bardzo zniszczony, lecz dzisiaj po gruntownej jego odnowie odzyskał dawną świetność. Odtworzone zostały wiernie fascynujące sztuczne skałki i wodospady, ciche zatoczki, szumiące fontanny pośród klombów róż i zielonych salonów. Odrestaurowany został również pałac Babelsberg, główna atrakcja ogrodu, neogotycka, bajkowa budowla będąca dziełem Karla Friedricha Schinkla, Persiusa i Stracka. Oprócz pałacu znajduje się na terenie ogrodu wiele innych niezwykle ciekawych budowli, które zamierzamy obejrzeć.  W  imieniu klubu „PTTiK Berlin” na spacer zaprasza Elżbieta Potępska, przewodnik po Berlinie i Poczdamie.

Do zobaczenia na spacerze!

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)

Przewodnicząca „PTTiK Berlin” Elżbieta Potępska.

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK Berlin im. W. Korfantego w lipcu zaprasza serdecznie na:

całodniową wycieczkę w dniu 24 lipca (sobota), do malowniczej miejscowości Neuruppin. Spotkanie grupy 24 lipca o godz. 10:00 na peronie 3 dworca Berlin-Spandau i po kupieniu biletόw Brandenburger Ticket na Regional-Express odjedziemy do Neuruppin o godz. 10:22 , z naszego długoletniego doświadczenia wynika, że cena biletu nie przekroczy wysokości 6 Euro/osobę. Neueruppin jest miastem, które od 1688 roku jest z pierwszych miast garnizonowych w Brandenburgii. W roku 1730 po pogodzeniu sie z ojcem Królem Fryderykiem Wilhelmem I , został ówczesny następca tronu, a przyszły Krόl Fryderyk II mianowany dowódcą regimentu piechoty właśnie w Neueruppin. Tu uczył się praktycznie dowodzenia dużym oddziałem żołnierzy oraz według własnego gustu stworzył swόj pierwszy obiekt architektoniczny Apollo Tempel z ogrodem, wspólnie z Georgiem Wenzenslaus von  Knobelsdorff w 1735 roku. W Neuruppin urodzili się: Fryderyk Schinkel i Teodor Fontanne. W Neuruppin powstały pierwsze w Europie, ręcznie kolorowane, arkusze papieru zawierające informacje oraz rysunki do ich ilustracji tzw. Neueruppiner Regenbogen. Te informacje przekaże i rozwinie nasz przewodnik na wycieczce.

Do zobaczenia na wycieczce 24 lipca!

Zapraszamy do aktywnej współpracy.

Serdecznie zapraszamy!

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Lipiec  2021
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: