BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

 

„PTTiK Berlin” zaprasza we wrześniu, 13.09.2020 (niedziela) na Rajd Polonii, który będzie imprezą towarzyszącą „Zabawy bez granic” na łąkach w Lübars organizowaną przez Polską Radę w Berlinie. Start Rajdu o godz. 11:00 przy S – Waidmannslust, trasa ca 9 km prowadzi przez łąki, lasy i pola, a zakończenie rajdu odbędzie się na łąkach w Lübars, zgodnie z plakatem w Kontaktach.

Na wrzesień 2020 zaplanowaliśmy:

„PTTiK Berlin” zaprasza we wrześniu na krótki spacer do Muzeum Aliantów wraz z wejściem do muzeum. Spotykamy się w sobotę, tj. 19.09.2020 o godz. 11:00 już na górze przed wejściem do U 3 – Oskar-Helen-Heim.

Muzeum Aliantów w Berlinie znajduje się w Berlin Dahlem, czyli w tej części Berlina, która po II wojnie światowej znajdowała się w strefie amerykańskiej. Jego siedzibą są byłe pomieszczenia amerykańskiego kina (US-Soldatenkino Outpost) i biblioteki (Nicholson-Bibliothek). Muzeum to zostało otwarte w 1998 roku osobiście przez byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i dokumentuje zaangażowanie krajów alianckich w utrzymaniu wolności Berlina Zachodniego w latach 1945 – 1994 r. Do krajów alianckich należały zachodnie zwycięskie mocarstwa podczas II wojny światowej zwanymi „Zachodnimi Mocarstwami”, czyli USA, Wielka Brytania i Francja. Kraje te w konflikcie Wschód – Zachód wystąpiły przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Dużą część tego muzeum zajmuje dokumentacja dotycząca „Mostu Powietrzne-go”, utworzonego przez Aliantów w latach 1948 -1949 podczas blokady Berlina Zachodniego. Dzięki temu ludność Berlina Zachodniego zaopatrywana była w tym trudnym okresie w żywność, lekarstwa i materiały opałowe. Do niezwykłych eksponatów muzeum należy oryginalny „tunel szpiegów”, zbudowany przez amerykańskie i brytyjskie służby wywiadowcze w latach 50- tych w celu prowadzenia podsłuchu przepływu sowieckich informacji. O wielu innych, interesujących szczegółach opowie nam podczas spaceru Waldemar Szabela, przewodnik po Berlinie, który zaprasza na spacer w imieniu PTTiK Berlin.

(wycieczka jest bezpłatna, nie zapewniamy grupowego ubezpieczenia)

Zapraszamy – Klub PTTiK Berlin
www.pttik-berlin.de
Elżbieta Potępska
Tel.:030 815 89 14; e-mail: kontakt@pttik-berlin.de

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

CHCESZ ŻYĆ AKTYWNIE? WSTĄP DO PTTiK!

————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

Klub PTTK im.W.Korfantego zaprasza do udziału w spacerze z cyklu: „Znane ulice Berlina”.

W roku bieżącym klub nasz nie zorganizował spotkania w rocznicę powstania Muru Berlińskiego (13.08.1961) i aby tradycji stało się zadość organizujemy spacer, w którym temat Muru Berlińskiego będzie omawiany. Jak możemy się dowiedzieć z historii miasta – Berlin na przestrzeni wieków miał nie jeden mur. Ten z roku 1961 był ostatnim. O innych murach Berlińskich uczestnicy spaceru dowiedzą się na spotkaniu. Nazwa ulicy (która będzie głównym tematem spaceru) pochodzi od nazwiska znanego polityka Republiki Weimarskiej (1919 – 1933) – Gustawa Stresemanna (1878-1929). Ulica nazwę swoja otrzymała w 1930, czyli rok po śmierci polityka, którą spowodował udar mózgu. Obecnie ulica zaczyna się na skraju Potsdamer Platz i biegnie od dzielnicy Mitte przez Kreuzberg do skrzyżowania z ulica Wilhelmstraße w pobliżu Landwehrkanal i wiaduktu U-Bahnu – Linia U1. Ulica powstała w roku 1831 i była częścią istniejącego Muru Celnego pomiędzy Potsdamer Tor i Anhalter Tor (Tor – brama) – nosiła nazwę: Pot-sdamer Communication i biegła dalej w kierunku Hallesches Tor (Hirschelstraße). Bramy Berlina nosiły, z małymi wyjątkami, nazwy miast do których udawali się najkrótszą droga kupcy. I tak Potsdamer Tor – w kierunku miasta Potsdam, Hallesches Tor – w kierunku miasta Halle, Anhalter Tor – w kierunku miasta Anhalt, Brandenburger Tor – w kierunku miasta Brandenburg. Po poszerzeniu granic miasta: przy powstawaniu dworców kolei żelaznej i zniesieniu muru celnego ulica otrzymała w roku 1867 nazwę Königgrätzerstraße (od nazwy miejscowości, pod którą odbyła się bitwa), dla upamiętnienia zwycięskiej wojny z Austria (Deutschen Krieg 14.06. – 23.08.1866). Pierwsze znaczące dworce Berlina położone były także w pobliżu ulicy Stresemannstraße jak: Anhalter Bahnhof (należący do Anhaltischen Eisenbahn Gesellschaft) i Potsdamer Bahnhof (pierwszy odcinek kolei żelaznej w Prusach na odcinku Potsdam – Berlin). Obydwa te dworce były stacjami końcowymi swoich przewoźników i zbudowano je zaraz za murem celnym. Mur celny otaczał Berlin w latach 1737-1860. Do obecnej chwili wykorzystywane są zmodernizowane projekty tras kolei z XIX wieku. W trakcie II Wojny Światowej zabudowa terenów przy Stresemannstraße ulęgła znacznemu zniszczeniu. Po wytyczeniu Muru Berlińskiego cześć ulicy położona w dzielnicy Mitte znalazła się w tzw. Strefie Śmierci, (Todesstreifen), której nie wolno było nikomu, po za żołnierzami straży granicznej NRD, przekraczać. Dzięki organizowa-nym wystawom Internationale Baustellelung w Berlinie Zachodnim – wzdłuż ulicy zbudowano lub przebudowano obiekty architektoniczne według najnowszych wymogów (zwłaszcza w drugiej połowie lat 80-tych). Należy do nich np. obecna główna siedziba partii SPD (Willy-Brand-Haus), wzniesiona na rogu Stresemannstraße i Wilhelmstraße. Powstały też nowe place i tereny zieleni miejskiej służące mieszkańcom okolicznych osiedli. Na trasie naszego spaceru były lub są znane obiekty i rozwiązania architektoniczne, o których opowie uczestnikom przewodnik.

Spotkanie grupy w dniu 26.09.2020 o godz. 11.00 przy Bramie Brandenburskiej od strony 17 Juni.

Serdecznie zapraszamy!

DO ZOBACZENIA NA SPACERZE

 

Piotr Świderski – Prezes Klubu PTTK Berlin im.W.Korfantego
Hohenstaufenstr. 36 – 10779 Berlin
Tel.:/fax:0049/30/85727737
mobil-0049/15218674590
e-mail: piotr_swider@gmx.de

 


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Wrzesień  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: