BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Miesiąc maj to miesiąc kulturowego szaleństwa! Jest w czym wybierać! A pogoda sprzyja!

Festiwal Pictoplazma
3-7 maja 2023

Foto: Interactive Media Installation, Pictoplasma Berlin 2019, www.pictoplasma.com

Pictoplasma Berlin to festiwal poświęcony projektowaniu postaci w sztuce i grafice, który oferuje wykłady, wystawy, pokazy filmowe. Uważa się go za wiodący na świecie festiwal współczesnego „projektowania postaci”. W ramach wydarzenia odbędzie się konferencja z wykładami ponad 20 wybitnych artystów: architektów wnętrz, ilustratorów, projektantów. Poza tym na gości czekają pokazy filmowe i wystawy.

W tym roku w niedzielę 7 maja w godzinach od 12:00 do 18:00 w Silent Green odbędzie się dzień otwarty i targ postaci z wieloma warsztatami plastycznymi i pokazami filmowymi.

Lokalizacja: Silent Green, Gerichtstr. 35, Wedding
Wstęp bezpłatny. Projekcje od 10 Euro. Opłata za udział w konferencji i wszystkich wydarzeniach 320 Euro.

Festiwal sztuki Artssprin
5 maja-4 czerwca 2023

Źródło: Wikimedia Commons

Pankow przez miesiąc celebruje różnorodność świata sztuki w dzielnicy. Artsspring Festival odbywa się w tym roku już po raz siódmy.

Sezon artystyczny w Pankow rozpoczyna się licznymi akcjami o różnych formatach. Mottem festiwalu 2023 jest „Piekło”. Program co roku zaskakuje różnorodnością. Oprócz wystaw w galeriach, przestrzeniach projektowych i przestrzeni publicznej planowane są także m. in. koncerty, spektakle, odczyty.

XJazz – Festiwal w Berlinie
8-14 maja 2023

Festival XJazz jest największym festiwalem jazzowym w Berlinie. Jego celem jest  przesuwanie granic stylu dzięki zapraszaniu innowacyjnych artystów.

XJazz Festival odbędzie się już po raz dziewiąty. Prezentuje szersze i bardziej współczesne rozumienie jazzu, które obejmuje również muzykę elektroniczną, piosenkarzy/autorów piosenek i neoklasykę. XJazz prezentuje również berlińską scenę muzyczną. Zaplanowano ponad 70 koncertów w różnych lokalizacjach.

„Naszym głównym celem jest reprezentowanie nowego ducha na scenie muzycznej. Nie ma już żadnych granic stylu. Cenimy siebie nawzajem i dobrze się razem bawimy” – mówi kurator Sebastian Studnitzky. „Posiadamy artystów, którzy tworzą świeżą, innowacyjną muzykę, która wykracza poza gatunki. Zarówno poprzez dobór artystów, jak i miejsca, chcemy przyciągnąć nową, zainteresowaną publiczność, która kocha ekscytujące występy”.

Lokalizacje: Lido, Emmauskirche, Festsaal Kreuzberg, Privatclub, Bi Nuu (możliwe zmiany)
Bilety: Od 23,50 Euro, Festivalticket (12 Koncertów) 139 Euro

Berliński Tydzień Designu
8-17 maja 2023

Foto: REGULAR CONCRETE, The Bootle 1916, photo by Maria Pincikova

Berlin Design Week (BNDNWK) postrzega design jako siłę napędową zmian społecznych i ekologicznych. Każdej wiosny projektanci, artyści, firmy i uczelnie prezentują nowe podejście do projektowania i świeże pomysły.

Tydzień Designu kładzie duży nacisk na te-maty zrównoważonej komunikacji i projektowania. Na program składają się wystawy, warsztaty, dyskusje, oprowadzania i panele. Tydzień projektowania to forum kreatywnej wymiany i platforma mediacji między różnymi dyscyplinami. Motto na rok 2023 to „odporność”.

Najważniejsze atrakcje: Design Pool i Open Studios

Wybrani dobrze zapowiadający się projektanci prezentują się w Design Pool w ramach Berlin Design Week. Meble, akcesoria, projekty oświetlenia i inne kreacje można oglądać w tymczasowych showroomach w Bikini Berlin. Podczas Open Studio Nights projektanci, agencje i laboratoria zapraszają gości do zanurzenia się w procesie twórczym w swoich studiach.

Wstęp bezpłatny.
Szczegóły: www.berlindesignweek.com

Berlińskie Spotkania Teatralne
12-29 maja 2023

źródło: Wikimedia Commons

Theatertreffen Berliner Festspiele to najważniejszy niemiecki festiwal teatralny, który w maju gromadzi w Berlinie profesjonalistów teatralnych, dziennikarzy i gości z całego świata. To festiwal miłośników teatru. W 2023 roku odbędzie się po raz 60. Zaprezentuje wszystkie językowe formy teatru od tańca po lalkarstwo, teatr muzyczny i instalacje teatralne. Podczas festiwalu odbywają się tu obozy teatralne i wieczorne imprezy, występy gościnne i odczyty. Zaprezentowanych zostanie  dziesięć spektakli nominowanych przez jury (wybranych spośród 400 w sezonie!). Czekaja na nas produkcje, dyskusje oraz ceremonie wręczenia nagród.

Produkcje Berlińskich Spotkań Teatralnych 2023:
Dziedzictwo (Teatr Rezydencja)
Autobus do Dachau (Schauspielhaus Bochum, De Warme Winkel, koproducent: Internationaal Theatre Amsterdam)
Wyjątkowy i jego własność (Deutsches The-ater Berlin)
Tubylcy Marii Blut (Burgtheater Wien)
Sen nocy letniej (Teatr Bazylea)
Hamlet (Anhaltisches Theater Dessau)
Dzieci Słońca (Schauspielhaus Bochum)
Nora (Monachium Kameralne)
Ophelia’s Got Talent (Volksbühne am Rosa-Luxemburg-Platz i Spirit w koprodukcji z Productiehuis Theatre Rotterdam, Tanzquartier Wien, Arsenic Lausanne, asfalt Festival, Gessnerallee Zurich, Kampnagel International Summer Festival i De Singel Antwerpia)
Dialog (Burgtheater Wiedeń)

Bogaty program towarzyszący uzupełniają spektakle teatru niemieckojęzycznego. Dyskusje ze znanymi gośćmi ze świata kultury, polityki i biznesu pokazują związki między teatrem a aktualnymi tematami społeczno-politycznymi, a ceremonie wręczania nagród, dyskusje publiczności, premiery i koncerty przyciągają fanów.

Oficjalny program Theatertreffen został opublikowany w kwietniu 2023 roku. Przedsprzedaż rozpoczęła się 28 kwietnia.
Ceny biletów: od 15 Euro
Szczegóły: www.berlinerfestspiele.de

Międzynarodowy Dzień Muzeów
21 maja 2023

Od 1992 roku Międzynarodowemu Dniu Muzeów towarzyszy corocznie zmieniające się hasło. Święto odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Federalnej. Istnieją różne powody do zbierania, czy to ciekawość naukowa, chęć zachowania dóbr kultury dla potomności, czy dokumentacja rozwoju. Jednocześnie kolekcjonowanie jest jedną z najstarszych pasji ludzkości. Począwszy od wczesnych gabinetów osobliwości, poprzez kolekcje książęce i prywatne, aż po dzisiejsze muzeum, zbiory muzealne oferują fascynujące spojrzenie na świat i dziedzictwo. Żadna ko-lekcja nie jest przypadkowa, każda ma swoją historię i jest pomostem między kulturową przeszłością a teraźniejszością.

Celem Międzynarodowego Dnia Muzeów jest zwrócenie uwagi na szerokie spektrum działalności muzealnej i różnorodność tematyczną około 6500 muzeów w Niemczech. Ustanowiony w 1977 roku Międzynarodowy Dzień Muzeów ma na celu umożliwienie muzeom i ich pracownikom na całym świecie podkreślenia znaczenia ich pracy jako wkładu w życie kulturalne i społeczne.

Karnawał Kultur
26-29 maja 2023

źródło: Wikimedia Commons

Berlin nie mógłby pokazać się z bardziej kolorowej strony: Liczne zespoły różnych narodowości prezentują muzykę, taniec, performance, sztuki piękne i akrobatykę na ruchomych platformach podczas Karnawału Kultur.

W ciągu czterech festiwalowych dni berlińczycy i turyści poznają stolicę od jej najlepszej strony: kosmopolitycznej i międzynarodowej, dynamicznej i pełnej życia, różnorodnej i kolorowej. Od 1995 roku ponad 500 000 ludzi co roku świętuje kolorową mieszankę miasta.

Karnawał kultur może szczycić się udziałem ponad 5000 uczestników z prawie wszystkich kontynentów. Od brazylijskiej samby po chiński taniec lwa, od zachodnioafrykańskich bębnów po berneńskie karnawałowe orkiestry dęte, zespoły karnawałowe w imponujący sposób pokazują, że skarbem Berlina jest różnorodność i międzynarodowość. Główną atrakcją karnawału jest parada.

Marta Janik


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Czerwiec  2023
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: