BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Transmediale
1-5 lutego 2023

Transmediale to festiwal i całoroczny projekt w Berlinie, który podkreśla nowe połączenia między sztuką, kulturą i technologią.

Działalność Transmediale ma na celu zapewnienie krytycznego zrozumienia współczesnej kultury i polityki kształtowanej przez technologie medialne. Festiwal zbliża się do swojego motta, które zmienia się co roku, poprzez mieszankę wystaw, warsztatów, filmów, paneli dyskusyjnych i nie tylko. Centralną lokalizacją tegorocznego festiwalu po raz kolejny będzie Akademie der Künste przy Hanseatenweg. Ponadto w całym Berlinie odbędą się inne wydarzenia.

Mottem Transmediale 2023 jest „Model, mapa, fikcja”. W ten sposób artyści kwestionują rolę wszechobecnej technologii i wpływ obfitości obrazów na naszą rzeczywistość. Obrazy na ekranach w wielu przypadkach decydują o tym, jak rozumiemy i jak doświadczamy relacji, uczuć. To doskonała okazja, aby zastanowić się, w jaki sposób technologia wpływa na to, jak żyjemy i jak reagujemy na świat.

 

Lokalizacja:
Akademie der Künste on Hanseatenweg
Opłaty: €15 na konkretne wydarzenie, dzienny bilet od €20, bilet na caly festiwal €105
Program:
transmediale.de

Biennale of the Berlin Philharmonic Orchestra
9-26 lutego 2023

Druga edycja Biennale Filharmonii Berlińskiej koncentruje się na muzyce eksperymentalnej lat 50. i 60. XX wieku.

Lata po drugiej wojnie światowej to fascynujący okres artystyczny, którego nowatorskie koncepcje warto odkrywać na nowo. W powojennych Niemczech scena muzyczna dążyła do zasadniczo nowego początku. Nowe koncepcje i nowatorskie formaty powstawały z wielką radością w artystycznych eksperymentach. Tegoroczne Biennale Filharmonii Berlińskiej poświęcone jest muzyce eksperymentalnej okresu powojennego, a zwłaszcza kompozytorowi György Ligetiemu, którego setne urodziny przypadają 28 maja 2023 roku.

W tym roku oprócz Orkiestry Filharmonii Berlińskiej i jej głównego dyrygenta Kirilla Petrenko, w skład orkiestry wchodzą Sir Simon Rattle, Alan Gilbert, Bertrand Chamayou, Quatuor Diotima, Tim Fischer, Sophie Rois, Niemiecka Orkiestra Symfoniczna, Rundfunk-Sinfonieorchester i chór kameralny RIAS.

Szczegółowe informacje: berliner-philharmoniker.de

Berlinale
16-26 lutego 2023

Fot. Berlinale Palast 2008, Wikimedia Commons, Times.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie, w skrócie Berlinale, to jeden z najważniejszych festiwali filmowych na świecie. Co roku przyciąga elitę branży filmowej oraz największą widownię ze wszystkich festiwali filmowych na świecie.

Wyświetlanych jest ok. 400 filmów w różnych sekcjach i gatunkach. Z roku na rok sprzedaje się około 300 000 biletów. Ponad 20 000 profesjonalistów i krytyków filmowych, a także liczni fani filmu z ponad 120 krajów są akredytowani i odwiedzają co roku stolicę Niemiec.

Zgodnie z tradycją Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie w 2023 r. obejmuje kilka podkategorii, z których każda staje się małym festiwalem. Konkurs jest centralnym punktem festiwalu i w jego ramach pokazywane są międzynarodowe filmy. Encounters i Panorama promują odważne pod względem estetycznym i konstrukcyjnym prace niezależnych, innowacyjnych twórców filmowych. W sekcji Pokolenie pokazywane są filmy dla młodszych widzów, a w kategorii Perspektive Deutsches Kino nowe odkrycia kina niemieckiego. Forum przybliża film jako medium i jego eksperymentalne formy. Berlinale Shorts przedstawia różnorodne filmy krótkometrażowe.

Szczegółowe informacje: www.berlinale.de

 

 

Tanzolymp – International Dance Festival
16-20 lutego 2023

Tanzolymp to coroczna berlińska impreza taneczna dla młodych talentów z całego świata, obejmująca warsztaty, seminaria i konkursy.

Każdego roku około 1000 młodych ludzi w wieku od 10 do 21 lat z całego świata spotyka się w Berlinie, aby dzielić się swoją miłością do tańca. Hasło festiwalu „Taniec jako język świata” znajduje odzwierciedlenie w warsztatach, zajęciach i konkursach, podczas których uczestnicy prezentują swój talent jurorom. Głównym celem festiwalu jest wspieranie i popularyzacja tańca. Daje on również wgląd w różnorodność estetyk tanecznych i stylów artystycznych.

Laureaci festiwalu i wybitne talenty zostaną nagrodzeni stypendiami czołowych międzynarodowych szkół baletowych, ale przewidziano także szereg innych nagród, takich jak kontrakty, nagrody pieniężne i prasowe. Uważany za centrum największych talentów przez artystów i ekspertów, Tanzolymp jest dla wielu początkiem międzynarodowej kariery tanecznej.

Konkurs podzielony jest na sześć różnych kategorii: taniec klasyczny / taniec neoklasyczny, taniec nowoczesny / taniec współczesny, taniec charakterystyczny / taniec ludowy, jazz, pop i stepowanie. Zwieńczeniem festiwalu jest wielka gala finałowa, na której przed publicznością zostaną zaprezentowane najlepsze spektakle wybrane przez jury.

Adres:
Königshortser Straße 6, 13439 Berlin

Szczegółowe informacje: https://tanzolymp.com

Opłaty: gala finałowa od €27,50

Berliński Bieg Walentynkowy
19 lutego 2023

Bieg Walentynkowy w Ogrodach Świata to stosunkowo nowa pozycja w biegowym kalendarzu Berlina: w 2023 roku bieg w parach odbędzie się już po raz trzeci.

Najlepsi przyjaciele, kochankowie lub zespoły rodzic-dziecko: podczas berlińskiego biegu walentynkowego ludzie biegną razem. Trasa prowadzi przez piękne Ogrody Świata asfaltowymi ścieżkami bez różnicy wysokości. Zawodnicy mają do wyboru dystans 5 lub 10 kilometrów. Wstęp do Ogrodów Świata jest wliczony w opłatę startową. Wszyscy finiszujący otrzymują dyplom z pamiątkowym medalem. Zgodnie z chłodną porą roku na zawodników na mecie czekać będzie nawet grzane wino.

Bieg: Berlin Valentine’s Run 2023

Lokalizacja: Gardens of the World

Start: 19 Lutego 2023 od 11:00, główny bieg zaczyna się w południe

Opłata: €44 (dystans 5 km) lub €55 (dystans 10 km) za parę

Rejestracja: valentinslauf.de


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Kwiecień  2023
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: