BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Polonia Racing Team – mocny start

W Berlinie powstaje wyjątkowa inicjatywa dla polonijnych miłośników sportów motorowych. Twoje dziecko chce zostać mistrzem F1? A może sam lubisz prędkość i rywalizację na torze? Polonia Racing e.V. zaprasza was do świata gokartów. Wielkie otwarcie już 5 marca!

Pięciu pasjonatów

Rok 2019. Pięciu fanów gokartów spotkało się podczas trwającej cały rok ligi berlińskiej. Dawid Gawin, Radosław Dynysiuk, Rafał Zubrzycki, Krzysztof Wawrzyniak i Łukasz Pac od dziecka żyli, realizując swoją pasję do motoryzacji – zaczynali od gier, by przesiąść się na motory, auta i w końcu, zacząć swoją przygodę z gokartami. Najpierw zagadali do siebie po niemiecku, prędko okazało się, że mogą rozmawiać także po polsku. Zaczęły się wspólne treningi, występy w wyścigach zespołowych, koleżeńskie wyjścia. Tak powstała idea stworzenia wyjątkowej inicjatywy dla Polaków mieszkających w stolicy Niemiec – klubu Polonia Racing e.V. Wszystkie gwiazdy F1 czy rajdów rozpoczynały swoją karierę ze sportem właśnie od toru gokartowego. Wystarczy wymienić takie tuzy jak Michael Schumacher czy nasz Robert Kubica. Jak mówią założyciele klubu, żeby osiągać dobre wyniki w gokartach, trzeba mieć odpowiednią kondycję, refleks, ale przede wszystkim czucie toru, którego nie da się wypracować inaczej, niż przez wielokrotne treningi. Jednocześnie jednak swoich sił w gokartach może spróbować każdy – osoby w podeszłym wieku wciąż stają na podium zawodów, a jedną z najszybszych osób w Berlinie jest młoda dziewczyna. Im wcześniej się zacznie, tym lepiej. Płeć i metryka nie mają jednak znaczenia.

Zarażać pasją

Z myślą o promowaniu zainteresowania sportami motoryzacyjnymi wśród dzieci, młodzieży i dorosłych rodaków, członkowie Polonia Racing e.V. planują w tym roku cztery inicjatywy. Najważniejszą z nich jest uroczyste otwarcie klubu, które odbędzie się w niedzielę 5 marca o godzinie 15:00 na torze Kartland, znajdującym się pod adresem Miraustraße 62-66, 13509 w Berlinie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Ambasador RP, pan Dariusz Pawłoś. W programie znajduje się prezentacja zespołu, przemówienia zaproszonych gości, i co najistotniejsze – jazdy na torze gokartowym. Wystarczy mieć ukończone osiem lat i powyżej 130 centymetrów wzrostu. Nie zabraknie także cateringu i rozmów w kuluarach.

Projektem numer dwa jest zorganizowanie szkółki, przeznaczonej głównie dla dzieci i młodzieży, ale także dla pasjonatów motoryzacji w każdym wieku. Członkostwo w klubie ma kosztować 80 euro za rok, promocja rodzinna sprawia, że cała familia zapłaci łącznie jedynie 100 euro. Następnym krokiem jest plan stworzenia własnego miejsca na mapie Berlina, z warsztatem i sprzętem do Simracingu – profesjonalnej symulacji komputerowej startów samochodowych. Nie jest to zwykły sprzęt w stylu konsoli do gier, ale machina oddająca realnie przeciążenia, pozwalająca na prowadzenie wyścigów i podnoszenie swoich umiejętności. W warsztacie z kolei, przy wsparciu doświadczonych mechaników Dawida Gawina i Radosława Dynysiuka, mogłyby powstawać nowe gokarty. Pod okiem fachowców, dzieci miałyby okazję zajrzeć do silnika, samodzielnie zmienić koło czy dokręcić właściwą śrubę. Na pewno byłaby to przydatna szkoła przed posiadaniem własnego auta, w którym migająca kontrolka przyprawia nas o zawał.

Na tor

Ostatnim punktem rozwoju klubu jest kontynuowanie startów w wyścigach. Panowie od dłuższego czasu występują w różnych prestiżowych zawodach. Radosław Dynysiuk w sezonie 2020 zajął trzecią lokatę w Kart Fahren Berlin, z kolei Rafał Zubrzycki był drugi w Mobikart Fun Racing Berlin. Jako drużyna wystąpili także między innymi w sześciogodzinnym starcie na Spreewald Ring Waldow, podczas którego padał rzęsisty deszcz. Mimo kasku w błocie, przemoczonego stroju i nietrzymającego się toru gokarta, ukończyli ten wymagający wyścig.  Wraz z nowymi członkami klubu chcieliby nadal dumnie reprezentować Polonię w sportach motorowych.

Założyciele Polonia Racing e.V. to prawdziwi pasjonaci swojej dyscypliny, którzy o gokartach mogliby mówić godzinami, a jeździć jeszcze dłużej. Nad organizacją własnego klubu pracują społecznie, zupełnie za darmo. Jak mówią, gokarty dają im odpowiednią dawkę adrenaliny, solidny zastrzyk szczęścia i gwarancję fajnego czasu spędzonego z przyjaciółmi. Ponadto uczą pracy w zespole i samodyscypliny. Wszyscy fani sportów motorowych chętni wesprzeć budowę klubu, mogą zostać jego sponsorami lub włączyć się w tworzenie nowych przedsięwzięć. Potrzebny byłby też specjalista od komputerów, który mógłby udoskonalić stronę internetową zespołu (polonia-racing.de).

Zainteresowanym najłatwiej będzie przyjść na wielkie otwarcie 5 marca i osobiście nawiązać znajomości z założycielami, a być może już wtedy zgłosić chęć członkostwa? Osobiście zamierzam wybrać się na tor i spróbować swoich sił w zupełnie dla mnie nowej dyscyplinie.

Polonia Racing e.V. o sobie:

„Mamy ogromny potencjał i chcemy to wszystko zrealizować razem z Wami Polakami!

Nasz klub składa się z pasjonatów sportu motorowego którzy biorą czynny udział w amatorskich zawodach wyścigowych indywidualnie oraz przede wszystkim zespołowo. Część z nas uczestniczyła zawodowo w profesjonalnym sporcie motorowym, pracowała w fachowych serwisach i udzielała szkolenia znanym polskim zespołom wyścigowym.

Nasze liczne kontakty w międzynarodowym Motorsporcie sięgają aż mistrzostwa świata.”


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Kwiecień  2023
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: