BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Ostatnia Prosta

Przed nami ostatnia prosta do Świąt Bożego Narodzenia. Dla wielu z nas to nie zawsze czas radosnego przygotowania na przyjście Pana.
Za nami pandemia (mamy nadzieję, że już więcej nie wróci), wokół nas galopująca inflacja, a przed nami… no właśnie! Nie wiemy co,
a niepewność zawsze budzi lęk i niepewność. Czy jednak od zamartwiania się twoje życie stanie się lepsze, bardziej bezpieczne? Absolutnie! Dlatego pozwólcie, że zamiast zwyczajowych życzeń na święta zostawię wam kilka myśli z duchowego skarbca wielowiekowej tradycji Kościoła. Niech będą inspiracją na nasze dalsze, dobre życie:

Po pierwsze: Świadomie unikaj narzekania, ono sprawia, że krzyż twojego życia jest jeszcze cięższy.

– Bóg mówi: Zobacz, ile masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny. Diabeł szepcze: Patrz, ile ci brakuje. Błogosławiony Henryk Suzo powtarza: Narzekanie to modlitwa demonów. Narzekając, zabijasz w sobie wdzięczność i niszczysz wiarę w to, że Bóg jest i działa w twoim życiu. Nie narzekaj.

Po drugie: Nie wybiegaj myślami w przyszłość, nie nadużywaj wyobraźni.

– Lubimy rozpamiętywać często bolesną przeszłość i snuć najróżniejsze scenariusze na niepewną przyszłość, a życie toczy się tu i teraz. Twoja żona, mąż, dzieci potrzebują twojej miłości, twojej obecności dzisiaj. Nie marnuj czasu na czarne scenariusze. Zużyj tę energię na miłość najbliższych.

Po trzecie: Pielęgnuj dobre myśli, złe w niczym nie pomagają.

– Myśl dobrze o sobie i innych. Nie bądź naiwny, ale szukaj wokół siebie dobra, a nie zła. Umiej chwalić i doceniać innych. Pamiętaj, że jesteś dzieckiem Boga i Bóg nigdy się ciebie nie wyparł. On ciągle myśli o tobie dobrze. Tam gdzie ty widzisz porażkę, On widzi potencjał.

Po czwarte: Miej na każdy dzień plan aktywności, unikaj zachcianek i kaprysów.

– Brak rytmu, kapryśność, uleganie zachciankom jest przyczyną wszystkich naszych upadków. Potrzebujemy dyscypliny. Potrzebujemy mieć dla siebie regułę i próbować ją zachować. Każdego wieczoru, gdy idziemy spać, powinniśmy powiedzieć sobie, jak będzie wyglądał jutrzejszy dzień, a potem usiłować dotrzymać tej reguły. Różne rzeczy się wydarzą, ale powinniśmy próbować zachować regułę.

I na koniec: Bądź miłosierny dla siebie i innych.

– Powinniśmy być miłosierni dla innych, ale musimy być miłosierni również względem samych siebie. Nie możemy osądzać samych siebie ostrzej, niż Bóg to czyni, a największym grzechem jest rozpacz.

Wszystkim Polakom żyjącym w Berlinie życzę, aby Ten którego urodziny niebawem będziemy świętować stał się waszym Przyjacielem, Ratunkiem i Wyzwoleniem.

Ks. Przemek Kawecki SDB
Proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Luty  2023
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: