BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Rozmawiając z parafianami widzę jak wiele lęku i niepewności wprowadza w nasze życie przeciągająca się pandemia. Ludzie otrzymują wiele trudnych, negatywnych informacji, których głównym efektem jest potęgowanie złego samopoczucia. Rodzi to frustrację, a często agresję. Bez wielkiej przesady możemy powiedzieć, że aktualnie żyjemy w cywilizacji strachu, cywilizacji lęku.

Na szczęście, na horyzoncie pojawia się promyk nadziei. Przed nami święta Bożego Narodzenia, które niosą konkretne przesłanie: Bóg się rodzi, moc truchleje! W tym nie-pewnym świecie, jest jednak coś, a właściwie Ktoś, kto jest pewny, stały i zawsze ma dla nas dobre słowo. Cały problem polega jednak na tym, czy w szumie informacji i podkręconych emocji uda nam się zatrzymać i naprawdę usłyszeć co Bóg mówi do nas. Czy chcemy słuchać Go, czy naszych emocji i lęków?

Święta w pełni obchodzi się bowiem wtedy, kiedy można żyć w oparciu o nie, kiedy dają nam realną siłę do egzystencji. Jaką siłę daje ci więc Adwent, na ile możesz żyć w oparciu o przesłanie Bożego Narodzenia? Do jakich sfer twojej duszy dociera przesłanie tych świąt?

Dla mnie osobiście Adwent jest czasem tęsknoty. Czasem tęsknoty za lepszym światem, za rozwiązaniem wszelkich trudnych spraw, za powrotem do normalności, za ludźmi, którzy traktują siebie z szacunkiem i empatią. Przede wszystkim jednak jest to czas tęsknoty za poprawieniem relacji z moim Bogiem, bo wiem, że tylko On ma moc wypełnić wszystkie moje tęsknoty. On jest odpowiedzią na moją tęsknotę.

A ty za czym tęsknisz?

Dzisiaj wielu ludzi cierpi z powodu nałogów, uzależnienia od alkoholu, narkotyków, pracoholizmu, hazardu, internetu… w adwencie modlę się, abyśmy wszyscy zatęsknili za prawdziwą wolnością, bo tylko ta tęsknota może obudzić w nas pragnienie prawdziwej zmiany.

Natomiast Święta Bożego Narodzenia to święta nowego początku. Bóg mówi, że nie jesteśmy zdeterminowani przeszłością. Nawet kiedy czujemy się przegrani, samotni, opuszczeni, to  jeśli Bóg narodzi się w na-szych sercach, mamy możliwość zaczęcia wszystkiego od nowa. Noworodek ze stajenki betlejemskiej chce dotrzeć do głębi naszego serca, do istoty naszego człowieczeństwa, która jest dobra. Bóg przychodzi do naszego bałaganu, zamieszania, niskiego poczucia wartości i wprowadza ład, pomaga odzyskać prawdziwy obraz samego siebie. Pomaga stanąć twardo na nogach.

Wszystkim Polakom w Berlinie życzę więc, aby zatęsknili za tym co daje siłę, zatęsknili za Tym, który ma moc dźwignąć nas z każdego trudnego położenia, ma moc uspokoić wzburzone fale naszego życia. Zatęsknili za Tym, który ma się narodzić.

Ks. Przemek Kawecki SDB
Proboszcz Polskiej Misji Katolickiej w Berlinie


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Styczeń  2022
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: