BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

W sobotni wieczór, 13 listopada, przy ognisku i śpiewie patriotycznych pieśni, Berlińska Polonia uczciła 103 rocznicę odzyskania Niepodległości. Atmosfera, mimo różnic – nie tylko światopoglądowych – wśród Polonusów, była iście rodzinna.

Oprócz dobrej zabawy, integrującej polonijne międzypokoleniowe środowisko, uczestnicy mieli możliwość skosztowania (z kotła) tradycyjnej grochówki, pieczenia przy ognisku kiełbasek i ogrzania się grzańcem, czyli Glühweinem. Uczestników na swojej posesji w Berlinie Lübars, przywitał gospodarz spotkania, Przewodniczący Rady Polskiej w Berlinie, Ferdynand Domaradzki, który to również (w asyście Konsula RP) dokonał uroczystego rozpalenia symbolicznego ,,Ognia Niepodległości’’.

Kilka słów o historii powrotu Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy i o pierwszych dniach polskiej niepodległości powiedział Roman Brodowski.

O oprawę muzyczną spotkania zatroszczyli się: prowadzony przez Wojtka Sowińskiego wyróżniony na tegorocznym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, muzyczny zespół ,,Stan Zawieszenia”, gościnnie Małgorzata Sitek z partnerem ze Szczecina – Przemkiem Walkowiczem oraz grający na akordeonie pan Janek Szczambura. Berlińska Gromada Zuchowa „Odważne Wiewiórki” ze Związku Harcerstwa Polskiego Świat także wzięła udział w naszej uroczystości. Zuchy odbyły swoją zbiórkę i z latarenkami i dołączyły do nas na ognisko. Dzieci i ich rodzice włączyły się we wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych.

Szczególnie jedna babcia, która przyjechała do zuchów-wnuków z Polski, była bardzo wzruszona, że Polacy w Berlinie wychowują młode pokolenia w duchu miłości i szacunku do naszego kraju przodków i przypominają o jego historii. Drużynowe „Odważnych Wiewiórek” podziękowały za zaproszenie i obiecały utrzymywać z nami kontakt. Zaciekawione konie wystawiały głowy przez okna stajni, co dodawało imprezie „ułańskiej atmosfery”.

Ku radości starych Polonusów, Gościem Honorowym imprezy był przedstawiciel Ambasady Polskiej w Berlinie, który po wielu latach powrócił do pracy w berlińskim konsulacie – pan Dariusz Kłaczko – od lat zaprzyjaźniony z Berlińską Polonią, dawniej pełniący obowiązki Konsula RP do spraw kontaktów i współpracy właśnie z nami, polonusami z Berlina.

W imprezie uczestniczyło około 150 osób. Myślę, że nie będzie to nietaktem, jeśli wyrażę nie tylko moje, lecz także większości uczestników słowa uznania organizatorom tak profesjonalnie przygotowanej, wyzwalającej w nas wiele pozytywnych emocji imprezy. Ferdynandzie Domaradzki… Chapeau bas.

Iza Modrzejewska
Roman Brodowski


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Styczeń  2022
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: