BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

od lewej: Tymoteusz Cienciała, Tymoteusz Dyduch, Marcin Kryska

Cztery dni, cztery konkursy – i trzej Polacy w czołówce. To relacja z Turnieju Czterech Skoczni, ale wbrew pozorom nie tego, który niedawno zakończył się w Bischofshofen. Po raz piętnasty w historii w Kraju Permskim (Rosja) odbył się międzynarodowy Turniej Świąteczny dla młodych adeptów sztuki latania. Całe podium klasyfikacji końcowej zajęli w Czajkowskim reprezentanci Polski!

Doskonałe przygotowanie skoczni, transmisje w internecie i specjalne atrakcje integrujące młodzież z całej Europy. W takiej atmosferze uczniowie Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku nie dali szans kolegom z innych krajów. W kategorii chłopców z rocznika 2008 (i młodszych) triumfował Tymoteusz Dyduch (Klimczok Bystra / SMS Szczyrk). Skoczek Klimczoka Bystra był liderem turnieju od pierwszego do ostatniego skoku. Drugie miejsce zajął czterokrotnie drugi w zawodach Tymoteusz Cienciała (WSS Wisła / SMS Szczyrk). Oprócz Polaków, w turnieju wzięła udział najbardziej utalentowana młodzież z Rosji, Czech, Finlandii, Słowacji, Bułgarii, Kazachstanu i Białorusi. Podium uzupełnił Marcin Kryska (Klimczok Bystra / SMS Szczyrk).

 

Skrócona klasyfikacja końcowa po 4 konkursach

(4-8.01.2020 – Perm, Kudymkar i dwukrotnie Czajkowski)

  1. Tymoteusz DYDUCH / 957,6 pkt.
  2. Tymoteusz CIENCIAŁA / 868,3 pkt.
  3. Marcin KRYSKA / 806,5 pkt.
  4. Jakow KOROBIEJNIKOW (Rosja) / 792,6 pkt.
  5. Artiem MIESZKOW (Kazachstan) / 780,1 pkt.
  6. Matwiej CHOT’KO (Białoruś) / 772,6 pkt.

Cała nagrodzona trójka to beneficjenci nowego projektu, mającego na celu rozwój polskich skoków – X-JUMP.com . Oprócz tego, że uczą się w SMS-ie i trenują w swoich klubach, są także pod fachową opieką teamu, który zapewnia im sprzęt i możliwość styczności z rówieśnikami nie tylko na krajowym podwórku. Twórcą X-JUMP.com jest Andrzej Cienciała , były narciarz i znany lokalny działacz z Wisły, prywatnie – ojciec biorącego udział w rosyjskim TCS Tymoteusza.

Jak wszyscy wiemy, w naszym kraju nie ma zbyt wiele pieniędzy na dzieci w niszowych dyscyplinach sportu. Taką też są skoki narciarskie. My nie chcemy, jak inni, narzekać. Chcemy szukać rozwiązań – powiedział o swojej inicjatywie Cienciała senior.

Liczba zawodników wspieranych przez X-JUMP.com będzie zależała od możliwości finansowych projektu. Na razie wsparciem objęci są trzej młodzi skoczkowie, wytypowani przez trenerów Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Szczyrku.

To projekt, jakiego w Polsce jeszcze nie było. Stawiamy nie tylko na rozwój sportowy, ale też społeczny. Chcemy, żeby nasi zawodnicy mieli nie tylko dostęp do najlepszego sprzętu, ale też kontakt z dzieciakami uprawiającymi ten sport na całym świecie – deklaruje Cienciała.

Zaczęło się dobrze, od wielkiego sukcesu w Rosji, ale żeby to szło naprzód, musimy znaleźć dodatkowe środki. Jesteśmy na etapie poszukiwania sponsorów. Bez odpowiedniego wsparcia nasza młodzież nie będzie mogła robić postępów i po latach tłustych w polskich skokach nastąpią lata chude – podsumował twórca projektu.

WYNIKI


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Czerwiec  2023
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
dzienne wejścia
Pageviews: