BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Cykliczne wieczory poświęcone nawiązywaniu kontaktów między polskimi przedsiębiorcami i niemieckimi inwestorami – to główne założenie Polish Tech Night. O inicjatywie opowiada jedna z organizatorek – Anna Mencel – na co dzień specjalista do spraw online mar-ketingu w firmie Visual Meta.

Anna Burek: Jak powstała inicjatywa Polish Tech Night?

Anna Mencel: Pomysł organizowania tego wpisującego się już w mapę berlińskich wydarzeń eventu powstał właściwie w Polsce, a dokładnie w Poznaniu. Joanna Skuza – współorganizatorka wydarzenia, pracująca wówczas dla Speedup Venture Capital Group, zwróciła uwagę, że nie ma w Berlinie jeszcze żadnej inicjatywy promującej w stolicy Niemiec polskie start-upy. Owszem, istniał organizowany przez Ulę Lachowicz meet-up pod nazwą Polish-Berlin Tech, jednak jego formuła była bardziej networkingowa, natomiast nie zaspokajała potrzeby na stworzenie przestrzeni spotkań dla przedstawicieli polskich start-upów z niemieckimi inwestora-mi. Tę lukę miał wypełnić cykliczny event pod nazwą Polish Tech Night.

Anna Burek: Jak wyglądały Wasze początki?

Anna Mencel: Joanna i Ula, wiedząc już mniej więcej, co chcą osiągnąć, skontaktowały się z Ewą Galant z Londynu i wspólnie, jesienią 2016 roku, zorganizowały pierwszy event pod obecną nazwą. Już wtedy, na samym początku, wydarzenie cieszyło się zainteresowaniem, a co za tym idzie – wsparciem ze strony partnerów i sponsorów. W pierwszej edycji towarzyszyłam dziewczynom z ramienia mojej firmy, która była sponsorem, jednak szybko złapałyśmy wspólny język i drugą edycję organizowałyśmy już w większym gronie. W międzyczasie dołączył do nas także Adam Formanek i Tobias Szarowicz Od tamtej pory działamy już w sześć osób. To w sumie dość zabawne, bo każda z osób organizujących Polish Tech Night przebywa w innym miejscu lub mocno związana jest z zupełnie innym miejscem w Europie, a mimo to udaje się nam wspólnie tworzyć coś wartościowego. Myślę, że to doskonale obrazuje współczesny biznes sam w sobie, który opiera się na wielokulturowości i różnorodności, a funkcjonuje dzięki technologii i digitalizacji. Nasze polskie środowisko start-upowe, choć rozproszone po całym właściwie świecie, pozostaje ze sobą w stałym kontakcie, w związku z czym, łatwo być na bieżąco z wszelkimi zmianami, nowościami i planami. Dzięki networkingowi, wspólnej chęci do działania i wspólnej wizji organizatorów, Polish Tech Night ma za sobą już cztery edycje, a w planach kolejne.

Anna Burek: Na czym polega Wasza inicjatywa?

Anna Mencel: Wydarzenie pod nazwą Polish Tech Night ma za zadanie prezentować i promować polskie start-upy w Niemczech – dać młodym przedsiębiorcom szansę pokazania się przed naszym lokalnym ekosystemem technologicznym. Ze strony uczestników wyróżnić można właściwie trzy grupy: przedstawicieli start-upów, inwestorów oraz osoby zainteresowane poznaniem środowiska i nawiązaniem z nim kontaktów. Prezentacje firm odbywają się w formie pitchu – z nadesłanych zgłoszeń wyłaniamy firmy, które mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności i opowiedzieć o swoich inicjatywach. Warto wspomnieć, bo niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, że poza samym eventem wieczornym, który w tym roku zgromadził blisko 400 osób, w dzień poprzedzający wydarzenie, jego uczestnicy mają szansę wzięcia udziału w szkoleniach i spotkaniach warsztatowych prowadzonych przez naszych mentorów oraz w wycieczce po berlińskich przestrzeniach co-workingowych. Podczas czwartej edycji wydarzenia zwiedziliśmy ze start-upami Motion.Lab.Berlin, Smart Hectar Accelerator, Next Big Thing oraz WeWork.

Anna Burek: Co uważacie za swój największy sukces?

Anna Mencel: Na pewno sukcesem, który cieszy nas najbardziej, jest pozytywny odbiór wydarzenia oraz rosnące zainteresowanie eventem. Pierwsza edycja zgromadziła nieco ponad 70 osób, czwarta – już pięciokrotnie więcej. To dla nas potwierdzenie, że nasza inicjatywa jest potrzebna. Ledwo zamknęliśmy tegoroczne wydarzenie, zaczęły napływać zapytania i aplikacje do kolejnej edycji – cieszymy się, że dzięki naszym staraniom i wysiłkom polscy przedsiębiorcy stają się widoczni dla niemieckiego ekosystemu technologicznego.

Anna Burek: Co właściwie może zyskać młoda firma prezentująca się szerszej publiczności podczas Polish Tech Night?

Anna Mencel: Zyskać może naprawdę wiele. Zaczynając od możliwości networkingu, czyli zapoznania się z środowiskiem niemieckich przedsiębiorców, wzięcia udziału w rozwojowych warsztatach, uczestnictwa w dyskusjach zarówno panelowych, jak i tych odbywających się w trakcie nieoficjalnej części eventu, poprzez możliwość wymiany wiedzy i doświadczeń, przyjrzenia się konkurencji, nawiązania biznesowych znajomości, aż po – co dla start-upu chyba najważniejsze – pozyskania finansowania. Dodatkowo, co dla nas niezwykle ważne, poprzez liczne uczestnictwo polskich przedsiębiorców w naszym wydarzeniu, zmienia się myślenie Niemców o naszych rodzimych start-upach. Już teraz ceni się nas za wysokie wy-kształcenie, kreatywność, pracowitość i przedsiębiorczość. Dzięki takim spotkaniom jak nasze, zmienia się obraz polskich firm, a to przecież niesamowicie ważne w działaniach promocyjnych podejmowanych przez przedsiębiorców.

Anna Burek: Start-up to gorące określenie obecnie używane jako synonim młodej firmy. Co tak naprawdę kryje pod sobą ta popularna ostatnio nazwa?

Anna Mencel: Start-upy to rzeczywiście młode firmy, które cechuje innowacyjny pomysł w zakresie rozwoju technologii, dynamiczny rozwój i sposób finansowania. Niemniej jednak, poszczególne firmy nazywające się start-upami mocno różnią się od siebie. Są takie, które finansują się samodzielnie, są takie, które istnieją na rynku już ponad 10 lat, są i takie, które zatrudniają ponad 200 pracowników. Myślę, że sama nazwa nie ma tu większego znaczenia – liczy się nowatorstwo, skalowalność produktu na rynki międzynarodowe i chęć rozwoju.

Anna Burek: Chęć rozwoju jednak nie zawsze wystarcza, by odnieść sukces, prawda?

Anna Mencel: Niestety, to prawda. Czasem młody przedsiębiorca ma do-skonały pomysł, jednak nie ma możliwości jego sfinansowania. Z drugiej strony zdarza się też, że rewelacyjny pomysł nie trafia na żyzny grunt z powodu nie najlepszego wyczucia czasu czy potrzeby rynku. Powodów, dla których doskonałych pomysłów nie wieńczy sukces, można mnożyć. Jednak nie powinien być to powód, by się zniechęcać. Nasza inicjatywa udowadnia, że po pierwsze, otaczają nas ludzie, którzy osiągnęli wiele dzięki ciężkiej pracy, a po drugie – że dobry pomysł, pasja i chęć do działania to doskonały początek wspaniałej przygody. Berlin i jego środowisko biznesowe to trochę takie spełnienie amerykańskiego snu o karierze od pucybuta do milionera – w tym wielokulturowym mieście, które nigdy nie zasypia, tętni życiem i energią, łatwo uwierzyć, że wszystko jest możliwe. A my tym, którzy w to wierzą, chcemy pomóc w osiągnięciu swoich celów i spełnieniu swoich marzeń. Dlatego już teraz zachęcamy do udziału w przyszłorocznej edycji Polish Tech Night, o której informować będziemy na naszej stronie: www.polishtechnight.com.

Anna Burek


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Sierpień  2020
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: