BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Latawce, Dmuchawce, Wiatr….

Jesienny wiaterek to idealny napęd dla pięknych kolorowych latawców. Kiedyś uważano, że latająca konstrukcja odstraszała wrogów i złe duchy, dziś zachwyca przybierając coraz to nowe kształty i barwy.

Latawce towarzyszą ludzkości od wieków, a za ich ojczyznę uważa się starożytne Chiny. Budowano je już 2500 lat temu, by wypuszczać je podczas dworskich uroczystości. W czasie wojen miały natomiast odstraszać wroga. Od czasów dynastii Sung puszczanie latawców stało się sportem narodowym. Starym, kultywowanym do dziś zwyczajem jest w Chinach przecinanie sznurków, na których latawce są uwięzione.

Chińczycy wierzą, że odlatujące w nieznane latawce zabierają ze sobą nieszczęścia i zmartwienia. W kolejnych wiekach latawiec znajdował nowe zastosowania. W 1749 roku po raz pierwszy użyto go do pomiarów meteorologicznych a nieco później do badania elektryczności atmosferycznej. W trakcie I wojny światowej Niemcy używali wielkich latawców skrzynkowych unoszących obserwatora do kierowania ogniem artylerii. Już ponad 100 lat temu padł rekord wysokości – 3800 metrów nad ziemią. W 1910 kolejny rekord 7300 metrów. A w 1919 roku rekord pobili Niemcy 9740 metrów i był to łańcuch złożony z ośmiu latawców. Wbrew pozorom zmuszenie latawca do wzbicia się w powietrze nie zawsze jest łatwe. Właściwie opanowanie umiejętności puszczania latawców wymaga wielu prób i ćwiczeń. Należy przede wszystkim przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Latawców nie wolno puszczać w pobliżu lotnisk, w sąsiedztwie linii energetycznych i w czasie burzy! Nie warto też próbować w pogodę bezwietrzną, bo jak wiadomo, motorem każdego latawca jest wiatr. Rozrzucone po niebie latawce o różnych barwach i kształtach to niezapomniany widok. Dlatego festiwale i konkursy mają swoją wierną publiczność. Aby w pełni docenić te piękne widowiska, trzeba pamiętać, że są one efektem wielu godzin pracy. Na całym świecie działają stowarzyszenia miłośników latawców, w Polsce działa Związek Sportów Latawcowych, a w Berlinie od paru lat na polach Lübarska możemy podziwiać piękne, kolorowe latawce, które szybują do nieba dając radość dzieciom i ich rodzicom. Zapraszamy do wspólnej zabawy.


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Lipiec  2019
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w BerlinieNiestety aktualne dane pogodowe nie są dostępne!
Data powered by

 
dzienne wejścia
Pageviews: