BERLIŃSKI POLONIJNY PORTAL INTERNETOWY
Get Adobe Flash player

Latawce, Dmuchawce, Wiatr….

Jesienny wiaterek to idealny napęd dla pięknych kolorowych latawców. Kiedyś uważano, że latająca konstrukcja odstraszała wrogów i złe duchy, dziś zachwyca przybierając coraz to nowe kształty i barwy.

Latawce towarzyszą ludzkości od wieków, a za ich ojczyznę uważa się starożytne Chiny. Budowano je już 2500 lat temu, by wypuszczać je podczas dworskich uroczystości. W czasie wojen miały natomiast odstraszać wroga. Od czasów dynastii Sung puszczanie latawców stało się sportem narodowym. Starym, kultywowanym do dziś zwyczajem jest w Chinach przecinanie sznurków, na których latawce są uwięzione.

Chińczycy wierzą, że odlatujące w nieznane latawce zabierają ze sobą nieszczęścia i zmartwienia. W kolejnych wiekach latawiec znajdował nowe zastosowania. W 1749 roku po raz pierwszy użyto go do pomiarów meteorologicznych a nieco później do badania elektryczności atmosferycznej. W trakcie I wojny światowej Niemcy używali wielkich latawców skrzynkowych unoszących obserwatora do kierowania ogniem artylerii. Już ponad 100 lat temu padł rekord wysokości – 3800 metrów nad ziemią. W 1910 kolejny rekord 7300 metrów. A w 1919 roku rekord pobili Niemcy 9740 metrów i był to łańcuch złożony z ośmiu latawców. Wbrew pozorom zmuszenie latawca do wzbicia się w powietrze nie zawsze jest łatwe. Właściwie opanowanie umiejętności puszczania latawców wymaga wielu prób i ćwiczeń. Należy przede wszystkim przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Latawców nie wolno puszczać w pobliżu lotnisk, w sąsiedztwie linii energetycznych i w czasie burzy! Nie warto też próbować w pogodę bezwietrzną, bo jak wiadomo, motorem każdego latawca jest wiatr. Rozrzucone po niebie latawce o różnych barwach i kształtach to niezapomniany widok. Dlatego festiwale i konkursy mają swoją wierną publiczność. Aby w pełni docenić te piękne widowiska, trzeba pamiętać, że są one efektem wielu godzin pracy. Na całym świecie działają stowarzyszenia miłośników latawców, w Polsce działa Związek Sportów Latawcowych, a w Berlinie od paru lat na polach Lübarska możemy podziwiać piękne, kolorowe latawce, które szybują do nieba dając radość dzieciom i ich rodzicom. Zapraszamy do wspólnej zabawy.


Unique visitors to post: 0

Kalendarz
Grudzień  2018
Pon Wto śro Czw Pią Sob Nie
   
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31  
WPEC is proudly sponsored by
True Media Concepts
 
Pogoda w Berlinie

°C
odczuwalne °C
Pochmurno

Dzisiaj:
3°C / -3°C
jutro sobota niedziela
1° / -3° 1° / -3° -1° / -3°


Data powered by

 
Newsletter
Chcesz otrzymywać od nas elektroniczne wersje czasopism: KONTAKTY, POLONEZ, INFORMATOR oraz aktualne informacje o promocjach w sklepie KLON? Wpisz się na listę subskrybentów!

dzienne wejścia
Pageviews: